| LoveItachi4Ever a întrebat:

De ce este asa de grav daca fumezi de la 13 ani daca ai astm bronsic? Eu am.ce mi se poate intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zatharra a răspuns:

Nu e deloc bine dacă fumezi la vârsta asta şi în situaţia ta...Ai putea să faci o criză sau mai ştiu eu ce.Ar trebui să renunţi la fumat cât mai repede pentru că sănătatea e mai importantă.

| LoveItachi4Ever explică (pentru Zatharra):

Da dar nu realizez ca pot sa mor si pe moment imi place... si da am 13 ani, astm bronsic si fumez tigari si cu filtru si fara si ma mai si droghez cu ceaiuri sau etnobotanice gen NINJA...nu stiu ce sa fac crede ma

| Zatharra a răspuns (pentru LoveItachi4Ever):

E destul de grav... Însă dacă nu ai voiţă nu te poţi lăsa de toate porcăriile astea care îţi distrug sănătatea...

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Astmul se va agrava, vei face crize tot mai dese, fiecare criza iti va mai reduce din capacitatea pulmonara, la 25 ed ani nu vei mai putea urca scari, pe la 30 si ecva de ani vei face pauze de respirat dupa fiecare 10 pasi, la 40 de ani maxim vei fi imobilizat la pat, dependent de o butelie de oxigen, asteptand un transplant de cord si plamani. Cu putin noroc, il vei primi si vei mai trai 10-12 ani, luand cate 20 de pastile pe zi.

| Empathizer a răspuns (pentru Brigaela):

Excelent raspuns, Brigaela. Mi-a placut enorm! Pentru mine asta a fost raspunsul castigator!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce este așa grav? Să-ți agravezi și mai mult astmul și poate chiar să și mori, cancerul pulmonar apar și el.
Respectă-ți sănătatea!
Pa, pa.

| SaveTheNature a răspuns:

E ca si cum m, ai intreba ce e rau sa mori la 30 de ani. Ca mai mult nu apuci, cu fumat si astm in combinatie.

| SAMM0603 a răspuns:

Astm? Probleme cu respiratia, corect?
Fumatul dauneaza grav plamanilor, uite aici cum ii afecteaza :
http://www.google.com/......tp?/imgres
Acest lucru afecteaza respiratia si sanatatea omului ducand la moarte.
Daca tu, cu astm fumezi..va fii fatal pentru tine la un moment dat. Poti intra in coma, nu numai o data si poate duce la moarte fatala.
Sper ca nu fumezi si iti urez Sarbatori fericite:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In afara ca te victimizezi pe TPU si n-au parintii timp sa-ti traga o mama de bataie, iti zic sigur ca poti sa mori!
Fumatul nu e indicat nici macar adultilor sanatosi, pot aparea complicatii si afectiuni pulmonare, dar mai bine vorbeste cu un medic si vezi parerea lui, asta daca n-o sa te ia la suturi.

| LoveItachi4Ever explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu sa ma ierte! laughing

| DedeeAndreea a răspuns:

Fara suparare, dar nu cred ca esti normal la cap!

| bibiiiy a răspuns (pentru DedeeAndreea):

Sunt de acord cu tine!:]]

| DjCristian a răspuns:

Sincer sa fiu nu prea e bine ce faci dar depinde si de cata vointa ai, pana la urma tu o sa suporti consecintele care sunt foarte grave, dureroase si mortale.

| dianacuza a răspuns:

Nu este bine sa fumezi de la varsta asta.Gandeste-te la sanatatea ta, la sanatatea plamanilor tai. Tinand cont ca ai astm bronsic oricand se poate agrava situatia.