| spy2o a întrebat:

De ce exista la romani mentalitatea asta cretina ca mierea care cristalizeaza are adaugat in ea zahar? Dar...in schimb,ei prefera sa cumpere "miere naturala"(sirop cu zahar) la pret redus, din supermarket.
Reporter:Cum va dati seama ca mierea este contrafacuta?
O cre(s)tina:Este cristalizata!

Suntem a doua tara cea mai mare producatoare de miere de albine(din EU) dupa Spania si totusi consumul mediu pe cap de locuitor/an este mai mic de 500g.

Cum spunea cineva:"De-aia nemtii se plimba cu Mercedes-ul si noi cu Dacia."

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stii cum e in tarile sarace, lumea e traumatizata de saracie si nu mai stiu de fericire decat atat: bautura si carne la greu altceva pe romani nu-i face fericiti, femeile si banii mai era... uitasem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am auzit de mentalitatea asta dar in fine.Eu locuiesc la tara si merg sa cumpar miere de albine direct de la stupar. Cei ce locuiesc la oras, cupara aceast sirop cu zahar poate din nestiinta dar mai ales ca pietele sunt sufocate de tigani care iti dai seama ca vind numai produse fake. Si in supermarketuri la fel de fake sunt toate produsele.Cine doreste miere de albine 100% naturala poate lua legatura cineva de la tara pentru a-si procura.cat de orasean ai fi, e imposibil sa nu ai o cunostinta de la tara care te-ar pune in legatura cu un stupar. Soferul cam are dreptate, numai cand dai in boala iti dai seama de beneficiile mierii de albine.E singurrul produs alimentar care nu se altereaza. Faptul ca se zahariseste este din cauza ca lasa borcanul fara capac sau la temperaturi mici.

| spy2o explică (pentru anonim_4396):

Si tu esti pe langa! Cristalizarea este un proces natural, toata mierea cristalizeaza.Depinde de sortiment, unele mai repede, altele dupa circa 1 an(salcam, mana).

| anonim_4396 a răspuns (pentru spy2o):

Eh,nu le stiu pe toate dar daca bagi mierea in frigider normal ca cristalizeaza.Vara la soare nu are nimic.