| Mélancolie a întrebat:

De ce femeile sunt mai friguroase decat barbatii? ( scuze de intrebare dar sunt curioasa happy )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Din cauza sangerarilor lunare, femeile sunt mai anemice decat barbatii. Asta poate fi o cauza a faptului ca femeile sunt mai friguroase.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Din cauza slabei funcționări a circulație periferice.
Pa, pa.

| cristi202 a răspuns:

Fiindca sunt fiinte mai sensibile decit barbatii. Si, daca e sa ti cont ca uneori conditiile in care lucreaza barbatii sunt mai dure, atunci se poate intelege ca barbatii sunt mai caliti.
Mie imi convine chestia astahappy. Incercind sa ii fac pe plac sotiei mele, nu am probleme cu caldura, ea intotdeauna are grija sa fie mai cald decit trebuie (pentru mine). Doar acum nu demult, cit am fost racit cobza, doream sa fie mai cald decit vroia ea.

| anOnimăăăă a răspuns:

Femeile simt mult mai mult frigul decât bărbaţii, pentru că acestea au un sistem de a păstra căldura internă mult mai dezvoltat comparativ cu bărbaţii. „Femeile au stratul de grăsime uniform pe întreg corpul, iar acest lucru le ajută ca sângele lor să circule către toate organele interne", precizează Mark Newton, cercetător la Universitatea Postsmouth. Tototdată, femeile au mai mereu senzaţia de frig la mâini şi la picioare, pentru că sângele nu ajunge în aceste zone şi astfel apare senzaţia de frig, susţin specialiştii. Somnul, spun specialiştii, influenţează temperatura pe care corpul uman o resimte. Astfel, persoanele foarte obosite sunt mult mai sensibile la schimbările de temperatură, afirmă Newton. Mai mult, temperatura corpului scade în timpul nopţii, iar această scădere este mult mai drastică la femei.

| Gizăz a răspuns:

Orice gaură face curent atunci când are pereche.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat. Cunosc baieti mai frigurosi ca fetele. Cred ca si baietilor le e frig, dar nu se vaita atat ca fetele. Asta depinde de organism.

| magicianul19 a răspuns:

Nu stiu daca este chiar asa dar de multe ori femeile se imbraca mai subtire decat barbatii urmareste si ai sa vezi. sunt si barbati frigurosi