| anonim_4396 a întrebat:

De ce grașii/grasele respiră mai greu și au vocea mai îngroșată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mateisitudor a răspuns:

Deoarece grasimea le apara oarecum pe organe, mai mult sau mai putin si de aceea sunetul este mai "gros.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca au multa grasime in ei si organele interne sufera fiind oprimite de acea grasime

| Mosotti a răspuns:

Cum de ce respira mai greu?! Pai organismul ala apasa pe organe, inima aia lucreaza la fel pentru un organism mult mai mare, se forteaza, cand mergi e un efort triplu sa cari greutatea aia, nu e normal sa respiri mai greu?! Cara tu 20 kile dupa tine sa vezi cum respiri.
Vocea mai ingrosata nu am observat sincer la grasi.

| Catrice a răspuns:

Aveam în școală o colega grasa care avea voce de copil chiar și când a ajuns la facultate laughing și știu persoane slabe care respira greu fără sa aibă probleme.

| LPCTSTR a răspuns:

Preziunea interna este mai mare; cand plamanii cresc in volum, muschii trebuie sa depuna mult mai multa forta pentru a efectua inspirul/exprul, deci rezultand in dificultati de respiratie;
Probabil au vocea ingrosata tot din cauza dificultatii mentionate mai sus; daca respirul se face mai incet decat de obicei, inseamna ca viteza eliminarii aerului este mai mica; aerul cu cat se misca mai repede prin laringe iar corzile vocale se contracta, aceste rezoneaza mai tare, ca la fluier; cum persoanele corpolente respira mai greu, este si normal sa aiba vocea mai groasa, fenomen invers celui de mai sus.

| JicaContra a răspuns:

Pentru ca NOI SUNTEM MAI FRUMOSI SI CU GREUTATE MAI MARE DECAT RESTUL
las' ca in cativa ani o sa fi una de'a noastra big grin

| mateisitudor a răspuns:

Poti incerca asta: încearcă să apeși sau sa pui presiune pe gât, iar cand vei incerca sa voebesti, vocea va fi din e in ce mai groasă, deoarece canalul prin care vine sunetul nu mai are dimensiunea inițială, grosimea lui fiind micșorarea e factori externi ( mâna, în exemplu meu, iar grasimea in exemplul tau)