| Mihaela2022 a întrebat:

Am ajuns fără să vreau la 100 de kg si am rămas singură pentru ca toti baietii mă ignoră, am început sa țin regim dar o să slabesc cam greu.
Aş vrea sa-mi raspundeți sincer. De ce nu vă plac graşii/grasele?
Noi nu suntem tot oameni?

Răspuns Apreciat de Editori
| marin1988 a răspuns:

Din păcate așa suntem noi oamenii, prima dată vedem aspectul fizic al unei persoane înainte să ajungem să cunoaștem persoana respectivă. Dar nu trebuie să generalizezi, sunt foarte mulți oameni corpolenți care sunt într-o relație sau căsătoriți și se înțeleg foarte foarte bine.

În al doilea rând, contează și mindsetul pe care îl ai tu. Mă bucur să văd că ai luat inițiativa să slăbești. Dar rezultatele chiar dacă vin mai greu, o să se vadă în timp. Nu renunța și o să reușești! Este important să te simți bine în corpul tău și să fii sănătoasă.

Cu stimă happy

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Raspunsul este simplu: pentru ca un om gras nu este sanatos si nici frumos/ atractiv!

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-mi fie cu iertare, dar la 100 de kg nu ajunge nimeni fara sa vrea, ca doar nu ti-a bagat nimeni mancarea cu forta in gura, ci ti-ai facut-o singurica.
Medical este demonstrat ca un om gras este bolnav, ca atare este ocolit de societate si lasat sa-si vada de viata lui, asa cum vreael.
Daca ai cat de cat putina ambitie sa ai si tu o viata normala, sa fii fericita, sa-ti gasesti un baiat care s ate placa si sa te iubeasca, atunci ai suficienta motivatie sa pui mana serios, ca sa salbesti.
Regimul alimentar este doar o partem din ce trebuie sa faci tu zilnic, adica sport, foarte mult sport.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e vorba de aspect cit de ceea ce sugereaza aspectul. Daca ma vezi cu hainele rupte si barbos, cu parul ciufulit, parca nu ma apreciezi la fel de mult daca m-ai vedea imbracat ok, barbierit, tuns, nu? Oricit te-ai aranja la capitolul haine/machiaj, faptul ca ai ajuns la obezitate sugereaza ca nu ai grija de tine. SAU ca in unele cazuri destul de rare, ai o problema de sanatate. La fel, majoritatea problemelor de sanatate care duc la obezitate se pot rezolva cu mers la medic si tratament/regim, deci concluzia e tot ca nu ai grija de tine. Nimeni nu vrea linga el(ea, sa nu discriminam comunitatea lgtqxyzw+) o gagica care nu are grija de ea, simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am nimic cu persoanele supraponderale, nu fac discriminari de nici un fel, chiar daca sunt baiat.

Unii oameni, in special baietii, nu agreaza persoanele supraponderale datorita faptului ca asociaza greutatea lor cu un aspect fizic neplacut, cu lenea, lacomia si complacerea in acel stil de viata.

Obezitatea nu este sanatoasa, deoarece in timp poate provoca afectiuni, cum ar fi diabet si hipertensiune arteriala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pa da sunteți oameni, ăia/alea care îi judecă pe alții după aspectul fizic nu au prea multă inteligență

| literallythesamebruh a răspuns:

Ai vorbit la modul general. Țin să-ți spun că nu toate persoanele sunt așa,iar cele care sunt așa nu știu să valorifice un om după sentimentele și caracterul său, ci doar după aspectul fizic.
Poate acesta ți-a fost norocul, să dai doar peste genul ăsta de băieți. Eu zic sa nu îți pierzi încrederea în tine, nimeni nu este perfect, dar în același timp fiecare dintre noi are o frumusețe indescifrabilă. Mulțumește-te cu corpul tău, continuă-ți regimul deoarece este benefic să mănânci sănătos și să faci mișcare, și vei vedea că nu totul este așa de imposibil pe cât crezi. =)

| Robert2526 a răspuns:

Cum ai ajuns fara sa vrei? Te-ai culcat la 50 kg si te-ai trezit cu 100? Pune mana si slabeste. Stiu, sunt rau. dar tie ti-ar placea un baiat gras? nu cred.e normal

| IoanVL a răspuns:

Ce pot să-ți spun, nici mie nu-mi plac fetele/femeile cu mai multe kg în plus, dar nici cele prea slabe. Nu pot să-ți dau o explicație logică, pur și simplu am o senzație de disconfort. Îmi e totuși mai ușor să accept o fată care deși "rotunjoară" la corp, nu e grasă la față. Pe de altă parte, nu e bine nici să slăbești forțat și să-ți pui sănătatea în pericol, dar și supraponderalitatea reprezintă un pericol pentru sănătate.

Omul e trup și suflet, iar când își caută perechea, trebuie să fie o armonie sufletească, dar și o acceptare reciprocă din punct de vedere fizic. Probabil că subconștientul nostru ne transmite că persoana respectivă nu e potrivită (în momentul acela) pentru a ne întemeia o familie. La fel se întâmplă și când întâlnești o persoană mult mai în vârstă sau o persoană care are o boală de piele vizibilă.

Totuși, acum vorbesc ipotetic, dacă am apucat să mă îndrăgostesc de cineva, ulterior nu mai contează dacă se îngrașă 30 de kg, doar că, așa cum am spus, supraponderalitatea reprezintă un risc pentru sănătate.

Dacă te interesează, știu o clinică în București care folosește o dietă echilibrată personalizată în combinație cu vitamine și minerale care dă rezultate în câteva luni. Nu am nici un interes să-i fac publicitate, dar dacă vrei, poți să-ți spun cum se numește.

| DavidVreauIubitapls a răspuns:

Pentru ca oamenii grasi isi pun viata in pericol si nu depun efortul de a slabi si de a trai sanatos si sunt lenesi