cami
| cami a întrebat:

De ce in spitale miroase atat de... urat? Nu poti nici macar respira!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca traim in Romania si asta ne impute tot timpul...nu peste tot e asa.Medicamentele,oalele de noapte negolite, bai jegoase cu igrasie, gata sa-ti pice peretii in cap...amestecul ala de medicamente de toate soiurile e groaznic.Eu zic ca ai mari sanse sa iesi mai bolnav decat ai intrat straight face. Fereasca-te Dumnezeu sa ajungi bolnav in Romania!

12 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) medicamente
2) dezinfectant, substante antiseptice
3) Bolnavii: majoritatea batrani sau incapacitate sa se miste, oameni homeless, etc + mirosul specific al omului cu o anumita boala (cei cu infectii au un miros fetid, cei cu gangrena miros de mort)
Din cate am observat eu, mirosul de obicei e dat de pacientii care sunt in salon si de tipul de sectie (sunt sectii unde bolile sunt mai grave, si unele in care e totul mai ok).

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Din cauza ca acolo sunt folosite foarte multe medicamente. Spirt, pastile, siropuri, injectii...si altele happyDin cauza asta miroase asa in spital sau char si in farmaci happy

| pisi dy a răspuns:

Si peste toate, si pacienti suparati pe apa si sapun, sa nu mai zic de periuta de dinti, antiperspirant sau de-astea...sa nu mai zic ca e obligatia asistentelor si a infirmierelor sa le faca toaleta celor care nu pot ( stii ca in tari civilizate unde vine infirmiera cu lighenasul, burete si sapun si spala bolnavul peste tot, ii taie si unghiile, ba chiar si pe dinti daca e imobilizat la pat ) dar la noi nici lenjeria nu ti-o schimba daca nu dai ( ati vazut ca infirmierele din spitale au cam 1/2 kg de aur pe ele la serviciu si o manichiura...)dar sa te mai spele...
in plus la noi e obiceiul sa se "tezaurizeze" mancare prin saloane!

in concluzie, o fi mizerie prin spitale, dar nici cu bolnavii nu mi-e rusine : nu s-ar rade sub brat si nu s-ar spala, fereasca sfantul! ca toate costa ...las' ca doctorul e invatat sa vina dimineata sa te consulte si tu sa mirosi ca si cum ai venit de la coasa. bine ca au cucoanele de la oras unghii rosii ( cu nitel jeg sub ele, eventual) si se invesmanteaza in halate care mai de care mai decoltate, mai sexi, mai lucioase si consulti le impletesti codite din parul de colo si de dincolo...)

si nu te supara, dar toaletele alea de prin spitale nu le murdaresc extraterestrii ci toti aia care n-au bun simt...robinetii nu se strica singuri... a, mi-am adus aminte : am fost internata acum 4 ani la Cardologie la Fundeni. s-a ars becul in baie si o cucoana i-a zis sotului sa cumpere un bec, l-au pus in baie si cand i-au facut externarea l-a luat acasa... astia suntem : dupa noi, potopul!

cami
| cami explică:

@bunny...asa-i! Da` indignata mai estihee hee

cami
| cami explică:

Wooow straight face ..ms valutzza.

| Gregory a răspuns:

Salutare! Pentru ca romanul si omul in general a devenit o persoana nepasatoare, iar cuvantul igiena a fost pus undeva intr-o cutie. Ma abtin de la alte comentarii in plus si imi doresc ca aceste lucruri sa se schimbe!

| pepe a răspuns:

Orice om bolnav are un miros specific care depinde de gravitatea bolii. Si intr-o casa in care sta un bolnav o sa simti un iz de spital.

| Silvia a răspuns:

Pentru ca acolo sunt multi bolnavi, multe medicamente...asta e straight face

| FoXy a răspuns:

Http://stirileprotv.ro/......o/60330043 uite linkul scuza ca l-am dat aici:)

| urbanghost a răspuns:

Medicamente, substante, ne aerisire, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Păi la cât de curat este,!
Dezinfecția, dezinsecția, formolizarea saloanelor, etc. sunt pierdute în negura timpului.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.De la mizeria pe care o fac in primul rand pacientii, nu toti, evident! Nu se spala nici macar la axila, nu mai vorbesc de dus si zonele intime.
Apoi nu vor sa aerisesca ( tot pacientii! "vai., sunt in spital, cum sa deschid geamul ca racesc ". e acelasi lucru ca-n autobuze si trenuri ).
2.Formolul, dezinfectantele au un miros specific, nu dezagreabil neaparat! Nu sunt "pierdute in negura timpului " cum crede legiuitoarea, doar ca se fac cu pacientii si apartinatorii gramada si degeaba spala infirmierele pe jos daca-n 2 minute vin altii si calca-n picioare toata curatenia, aia, cata e...
In concluzie, e o chestiune legata de lipsa de reguli sau, mai bine zis, de lipsa de masuri coercitive ce ar trebui luate impotriva unora.