| AvalohAlyn a întrebat:

De ce îngrașă medicamentele psihotrope? Ingrasa sau doar dau pofta de mâncare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mâncarea te îngrașă,Nu pastilele. Psihotropele, unele dintre ele, măresc apetitul.
E si normal sa ti dea pofta de mâncare. Doar trebuie sa mai faci si tu ceva, nu?
Unii bolnavi nici sa mănânce nu si mai amintesc, alții nu vor etc.

| Donsavas a răspuns:

Pentru îngrasare, mai sunt bune suplimentele SANDOZ cu Omega 3 fiindca astea si cele de la Omacor sunt pure, deci de înaltă calitate. Cele de la SANDOZ se dau fără reteta si se vand special pentru a reduce grăsimile din sânge.

| Demidol a răspuns:

Acest tip de medicamente, poate mari pofta de mancare. Problema e ca bolnavii psihici nu mai au alte boli, mananca mult si totul se depune. Pentru ca ei nu vor sa faca un minim de efort, miscare in aer liber, nimic. Ar trebui ca bolnavul sa manance mai putin, mai ales dulciuri si grasimi si, sa faca mai multa miscare. Scos cu forta daca altfel nu se poate.