| therock_5828 a întrebat:

De ce jucatorii de fotbal fac stopuri cardiace la antrenamente sau meciuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kyrie a răspuns:

Deoarece au inima sensibila iar atunci cand te concentrezi pentru minute intregi obosesti mult mai repede in timp ce alergi decat alergatul simplu sau meciurile amicale in care nu conteaza daca castigi sau pierzi!, ajunge sa bate inima foarte repede si nu mai este in pas cu pomparea, sunt sanse sa scuipi si sange de la asa ceva xD, daca nu faci stop cardiac tot te alegi tu altceva.

Alergatul excesiv nu face bine, imagineaza-ti, obosesti daca alergi 1 kilometruu cu toata viteza da un fotbalist care alearga 90 minute, alearga 5-6 minute intregi apoi doar merge sa faca o mica pauza si tot asa si uite cum face un efort imens

Oricum alergatul nu te ajuta decat la conditie fizica dar nu in mod exagerat

5 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Din cauza unei pregatiri fizice si a unei recuperari dupa efort necorespunzatoare, din cauza unei vieti extrasportive incompatibila cu sportul de performanta, din cauza unor afectiuni cardiace nedescoperite la controalele medicale de rutina, din cauza unor predispozitii genetice etc. Asta nu inseamna ca toti jucatorii de fotbal fac stopuri cardiace. Sunt doar cazuri izolate asa cum se intampla si in alte sporturi si din aceleasi motive. Asta nu inseamna ca de-acum incolo sa nu mai batem mingea ca, Doamne fereste, facem stop cardiac!

| traveler a răspuns:

Simplu, pentru ca supun voit organismul unui efort masiv cind alearga de exemplu pe teren un fotbalist,, cererea de oxigen a organismului creste, inima este pompa ce asigura acest oxigen prin sangele ce este carausul si inima uneori este solicitata peste masura si cedeaza, bate aiurea, se opreste stop cardiac-deces.De aceia se incepe de mic un sport pentru a stimula inima sa se dezvolte si sa faca fata solicitarilor unui sport ce cere capacitati si performante deosebite unui sportiv adult in plina forma, unii din ei se stiu cu probleme insa din cauza frici de a nu pierde pozitia, locul in echipa ascund acest lucru ca dureri, intepaturi la inima, si mai devreme sau mai tarziu inima nu mai face fata si produce aceste probleme cardiace sportivului insa si celor normali.

| Sἶrenἶa a răspuns:

Prea mult efort.

| Kyrie a răspuns:

Ma baieti, eu am spus-o mai pe romaneste, nu ne luati cu filozofii, nu toti sunt destepti ca voi laughing

| Bogatasul a răspuns:

De la efort, adica fug mult si obosesc.pls funda