| anonim_4396 a întrebat:

De ce ma doare burta cand am menstruatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contractiile uterine sunt cele care dau dureri, uterul se pregateste pentru o noua etapa fertila si apare sangerarea care reprezinta curatarea interioara a peretilor uterului pentru o viitoare sarcina, daca ovulul nu este fecundat aceast procedeu se repeta la 28 de zile

19 răspunsuri:
| leluc a răspuns:

Asa se manifesta corpul tau. Si eu am dureri primele 2 zile, crunte chiar. happy incearca ceaiul din frunze de papadie

| Minodora002 a răspuns (pentru leluc):

Da ai dreptate k si mie mi-a venit sap trecuta si durerile au fost groaznice

| Darry a răspuns:

Pozitia uterului poate sa fie una dindre cauze......inseamna ca e lasat pe spate.

| want2bMajestic a răspuns:

Diferenta dintre corpul unei fete si corpul unu baiat sunt enorme... menstruatia este doar un factor prin care o fata isi incepe cu adevarat" viata de femeie"... nu ma refer la faptul ca este pregatita pentru a face dragoste... din potriva... o maturizeaza

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ASA SE MANIFESTA CORPUL TAU.
EU AM 12 ANI SI MI-A VENIT LA 11 ANI INCA NU-I AVEAM INPLINITI, SI MA TINE O SAPTAMANA SI CATEVA ZILE, AM DURERI GROASNICE DE VBURTA.
DAC VREI SA MAI VORBIM MA GASESTI PE:oasc.bianca7@gmail.com.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsul il gasesti usor de google... dar sfatul meu e sa stai intinsa pe spate sau, ma rog, sa stai confortabila si sa pui pe burta o sticla medicinalahappy eu asa fac si imi trce cam in 10 minute dar dupa aia daca ma ridic ma doare inapoi laughing,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In caz de ciclu abundent cu cheaguri si dereglari de ciclu, dureri de burta, Cretisoara.(Ceai sau picaturi)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu pot sa zic ca in prima zi ma doare burta ceva de speriat.worried. dar dorm putin.si`mi trecehee hee. si am incercat si eu ceaiul de frunzi de papadie.si chiar e bun.winking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu pot sa spun ca in prima zi ma doare burta ceva de speriatworried. dar dorm putin.si`mi trece...si am incercat si eu ceaiul de frunze de papadie.si chiar e bunhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci...ma doare burta ingrozitor e a 3 zi si inca ma doare. cel putin a doua zi am crezut ca turbez numai puteam de burta... ce sa fac? am luat nurofen cica e bun, dar tot ma doare.nu stiu de ce?crying(

| Codrina_Aduducai_1985 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da și eu am luat nurogen dar trece pe moment după iar na doare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Cand ma doare burta la ciclu eu iau 1 sau 2 pastile de piafen. Urmatoarele dupa 4 ore daca revin durerile. Am incercat nurofen si nu e bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti trece foarte repede cand ei nospa toata ziua nu te mai doare sa luati dimineata si seara si nu mai aneti nici o problema niciodata asa am facut si eu si nu am nici o durere daca iau nospa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti trece foarte repede cand ei nospa toata ziua nu te mai doare sa luati dimineata si seara si nu mai aveti nici o problema niciodata asa am facut si eu si nu am nici o durere daca iau nospa

| laura_8270 a răspuns:

Eu in prima zi de menstruatie am niste dureri ingrozitoare de burta spate.Frisoane,stari de voma, greata mi se ''inmoaie''tot corpul si nu mai sunt buna de nimic. Daca nu iau medicament sunt distrusa! Astea cu ceaiul si pusul unei sticle cu apa calda pe burta nu tin la mine! Doar medicamentele ma fac sa imi revin de la starea ingrozitoare pe care o am in fiecare luna! Eu iau nurofen sau Distonocalm si imi trece dupa aproximativ 10 minute!

| catalina_8481 a răspuns:

De exemplu acum eu suntin perioada de menstruatie si ma doare groasnic burta, dar incerc sa fac fata pentru ca asta inseamna ca sunt sanatoasa. Fa si tu la fel. Menstruatia este semnul ca ai devenit femeie si trebuie sa faci fata problemelor.