| Shrek32154 a întrebat:

De ce ma doare spatele? Am mai pus o data intrebarea asta si cineva mi-a zis ca am scolioza din aia lmbara ca am coloana deformata...Ma duc in olginda si vad ca, coloana mea nu e deformata ca in unele poze dupa google e dreapta dar ma doare pe mine spatele cum nu ma mai durut niciodata..Azi pe teren la fotbal ma luase durerea asta iar domnul antrenor mi-a zis ca nu sunt incalzit ...chiar daca eram incalzit tot aia erasad Funda A si am auzit ca cica nu e bine sa faci exercitiul ala cu misca bazinul eu mereu cand il faceam imi pocnea spatele xD funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Scolioza nu se vede cu ochiul liber decat atunci cand este foarte pronuntata.
Ar trebui sa-ti faci o radiografie la coloana. Ca nu se stie ce o fi determinat vertebrele sa pocneasca.
Eu am ramas cu o durere de coloana dupa ce am cazut dintr-un cires, copil fiind si am cazut in picioare dar apoi am cazut in fund, si am auzit o paraitura la coloana. S-au tasat niste vertebre dar nu am avut rupt nimic. Dar si acum, ca sunt adulta, simt urmarile acelei cazaturi de la 4 m inaltime!
Si tu, este posibil sa fi facut cine stie ce eforturi sau socuri pe care le resimti.
Sunt diferite creme care ajuta contra durerii.
Spatele te mai poate durea si din cauza ca stai intr-o pozitie defectuasa (cocosat) la PC sau in banca. De asemenea schimbarile bruste de temperatura, vremea ploioasa face ca spatele sa doara, daca a fost solicitat necorespunzator inainte.
Iarasi muschii spatelui pot durea daca se fac eforturi prea mari.
http://www.divahair.ro/......_tratament

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate fi o răceală, dar poate îți petreci și mult timp în fața calculatorului, iar poziția ta este inadecvată. Oricum, du-te să faci o radiografie, măcar să primești un tratament.

| AtateaConditii a răspuns:

Scolioza nu se poate observa la oglinda daca nu e asa deformata. Si eu am desi nu se observa si uneori am doare. Du-te la doctor mai mult ca sigur ai scolioza, multi adolescenti au.

| Trrranquila a răspuns:

În primul rând, ca să ai scolioză lombară nu trebuie să fie neapărat vizibilă, decât dacă e foarte avansată. Părerea mea este că totuşi ar fi mai bine să mergi la medicul tău de familie, ca să vezi exact care e problema.

| ShyAttat_Danyel_1990 a răspuns:

Poate ai un inel de la coloana sarit de acolo asa a patit si bunica. Trebuie sa te duci la doctor!