| fugi5555 a întrebat:

De ce ma simt mai mahmur dacă beau bere toată seara decât dacă beau alt tip de alcool?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca are alcoolul mai diluat.
O "halba" de bere are alcool aproximativ egal cu un paharel (50ml) de votca. Daca bei cinci paharele de votca, atunci abia incepi sa simti mahmurala. Insa, dupa 5 halbe de bere deja corpul tau este pus tare in "miscare", dovada fiind ca rinichii tai se straduie s-o elimine din corp.
Eliminarea insa se face din sange, iar alcoolul iti urca la cap, fortat de marea cantitate de apa din continut.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca bei bere proasta.