| anonim_4396 a întrebat:

De ce ma simt mereu obosit fără vlagă fără chef de viața, ma simt bătrân ma culc pe la 12 noaptea beau si cafea dimineața, am 22 de ani încep sa cred ca îmbătrânesc cam devreme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai nevoie de activitate fizica. Mergi 2h sau 1h in fiecare zi pe jos si te vei simti mai bine

| Donsavas a răspuns:

Ai insomnii, probabil de la vreo depresie.

| laSoledad a răspuns:

Dormi regulat sau nu?
Mananci regulat sau nu?
Bei apa destula sau nu?
Mananci fructe si legume zi de zi sau nu?
Stai pe telefon, pc productiv sau nu?
Faci miscare zi de zi sau nu?
Mergi la aer zi de zi sau nu?
Mergi regulat la consult medical sau nu?
Mergi regulat la dentist sau nu?
Ti-ai facut analizele de sange, sa vezi cum stai pe interior sau nu?
Citesti ca sa te dezvolti mental sau nu?
Meditezi sau nu?
Socializezi sau nu?
Muncesti, lucrezi la ceva productiv, creezi ceva sau nu?
Mergi des in natura sau nu?

Daca la multe dintre astea iti raspunzi tie insuti cu "nu" sau strambi din nas, inseamna ca rutina si oboseala te imbatranesc prea repede si fara rost. Inseamna ca ceva scartaie. Ceva trebuie schimbat. Fiecare dintre noi avem minusurile noastre pe care trebuie sa le imbunatatim. Gaseste si tu cauzele problemelor tale si schimba placa.

| Nimeni10 a răspuns (pentru laSoledad):

Cam toate "nu"
Vreau sa plec in afara la munca fiindcă in țara nu imi găsesc rostul

| laSoledad a răspuns (pentru Nimeni10):

Si ti-ai planuit unde o sa mergi, unde o sa dormi, unde o sa traiesti? Ti-ai pus bani deoparte in caz ca dai gres acolo? Ti-ai cautat suficiente locuri de munca in orasele din Romania? Ti-ai gasit deja loc de munca in strainatate? Sau e doar un vis de inceput?

| laSoledad a răspuns (pentru laSoledad):

Ce te opreste sa incepi sa dormi regulat, sa mananci regulat si mai sanatos, sa iesi afara mai mult chiar aici in tara ta? Schimbarea sa stii ca n-o s-o simti imediat cum o sa te muti in strainatate. Tocmai, acolo schimbarea o sa te loveasca din plin, va fi dura, daca tu nu te schimbi deja aici in tara ta. Trebuie sa devii de pe acum un om mai sanatos, mai puternic, mai flexibil acum si aici, fiindca daca ajungi in stadiul asta in strainatate, e posibil sa nu faci fata la presiunea de acolo.

| Anee1667 a răspuns:

Bună.
Eu bănuiesc că stilul tău de viață are legătură cu această oboseală permanentă și lipsa de vlagă.
Nimeni nu e bătrân la 22 de ani, începeți ziua cât se poate de zen, renunță la monotona cafea și bea un suc natural de fructe, ieși și comunică mai mult cu cei din jurul tău, culcă-te mai devreme, renunță la orele petrecute pe telefon și ieși în oraș, călătorește mai mult iar dacă aceste simptome continuă îți recomand să vizitezi un medic și el va reveni cu sfaturi cât se poate de folositoare.
(◍•ᴗ•◍)

| Nimeni10 a răspuns (pentru Anee1667):

Nu am cu cine comunica pentru ca nu am pe nimeni, de ieșit nu prea ies

| Adrian7art a răspuns:

Ia-ți boașele in mână si la treabă! La propriu si la figurat.
Un job te poate ajuta mult si îți acoperă majoritatea problemelor tale..plictiseală..bani..comunicare..relaționare..parteneră..incredere. etc cam tot

| Nimeni10 a răspuns (pentru Adrian7art):

Am căutat si nu găsesc nicăieri, de asta m-am demoralizat

| Adrian7art a răspuns (pentru Nimeni10):

Nu pune pretentii prea mari din prima..gaseste ceva care te ajută acum..pe parcurs găsești alt job mai pe placul tau.
Cu toții avem momente din astea.dar depinde de tine cum vrei să le înfrunți.
Esti cam tânăr ca să te simți "batrân"!
Succes!

| Nimeni10 a răspuns (pentru Adrian7art):

Nu stiu ce sa fac sa muncesc in țara sau sa plec in uk

| Adrian7art a răspuns (pentru Nimeni10):

E alegerea ta.
Fără un. țel sau scop clar. de care să te tii nu te ajută să pleci din țară..vei muncii la mii de km distanta de ai tăi si te vei întoarce să cheltui ii in țară mai repede decât crezi.
Asa că înainte să pleci gândeste-te bine pentru ce faci efortul ăsta.
Casă. mică afacere..investiție

| Nimeni10 a răspuns (pentru Adrian7art):

Zici ca nu merita sa muncesc pentru 70 lire pe zi in uk

| Navagio a răspuns:

Starea ta de spirit e in concordanță cu ce ai enumerat mai sus, probabil ești dezamăgit sau ai stări de depresie. Cea ce inseamna ca de aici si problemele de mai sus.