| devil2279 a întrebat:

De ce ma simt obosit atat de mult? Nu mai pot nici sa invat sau sa fac altceva. Imi e somn mereu. Asta e programul meu zilnic : Luni pana la 8 fix ma scol pentru a pleca la scoala. la 1 termin orele apoi ma duc direct la sala (de lupte libere, unde evident obosesc foarte mult, trag la fiare etc.) pana la ora 3. Apoi vin acasa, mananc bine si ori stau la Pc pana tarziu 1 noaptea desi sunt mort de somn. ori dorm de la 3 de cand vin de la sala pana pe la 9 sau nu stiu si apoi ma apuc iar de Pc si de scris dar tot sunt obosit.Indiferent de program ma cucl mereu dupa ora 1 noaptea.
De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
34 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca faci exces de PC. Nu stiu cati ani ai, dar ar trebui ca in timpul scolii sa nu deschizi deloc calculatorul si TV-ul in zilele de scoala, iar in zilele de week/end sa nu stai niciodata mai mult de 30 de minute intr-o zi (insumat). In plus, calculatorul se inchide obligatoriu inainte cu minim doua ore de a te culca si nu se deschide niciodata in ziua in care iti face teme.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru devil2279):

Nu este o gluma, este o metoda sanatoasa de viata. Daca tu pretuiesti mai mult PC-ul decat scoala si mintea limpede, este treaba ta. Tinand cont ca la 16 ani ar trebui, pe langa scoala sa inveti 6-8 ore minim pe zi, ma intreb de unde scoti 3 ore de calculator, fara sa-ti afectezi grav pregatirea scolara (cel mai important lucru pana la urma la varsta ta). Ai raspunsul pentru ce te simti rau: fiindca ai un comportament iresponsabil in ceea ce priveste PC-ul. Stii si solutia: comporta-te normal. Nu vrei, asta este, pana la urmka e viata ta si tu iti bati joc de ea. Dar in 10-15 ani vei regreta timpul si sanatatea distruse acum

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru devil2279):

Nu exista nici un motiv pentru care, la 16 ani, ai accepta sa stai 3 ore pe zi la PC! Este o prostie sa stai atat de mult si iti distruge sanatatea si mintea. O vacanta fericita inseamna, la varsta ta, mers la munte sau la bunici, drumetii, munca in gradina, munca in casa, crescut animale, invatat 3-4 ore pe zi, citit cat mai mult. In timpul scolii ar fi o prostie sa-ti petreci timpul altfel decat invatand, fiindca invatatura este o necesitate. La varsta ta trebuie, asa cum a zis, sa inveti macar 6 ore pe zi 9sigur, mai mult in weekend), ca sa nu ramai in urma

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru devil2279):

Eu imi amintesc ce inseamna si a fost cea mai frumoasa si fericita parte din viata mea. Era libertatea, timp sa te gandesti, oboseala fizica si atat. O sa plangi peste ani dupa asta daca o sa o pierzi. Ca adult de oras te scoli la 6 dimineata si muncesti pana la 12-1 noaptea, intr+un spatiu inchis, fara pauye, alergand doar dintr+o parte in alta si mancand in autobuy sau lift.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu chiar, depinde unde lucrezi. Eu lucrez in IT, ma trezesc la 7-7:30, ajung pe la 9 la birou si plec la 6. Mananc la restaurant la pranz, am timp si de sala si de viata personala, nu folosesc scuze ca nu am timp ca sa bag porcarii sa devin un nenorocit de obez cum fac 80 % din prietenii mei.

Depinde de tine cum iti organizezi timpul personal, se poate sa-l organizezi a.i. sa ai viata personala, sa faci sport si sa ai o alimentatie corecta.

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai dreptate. Imi doresc uneori sa-mi fi ales o munca care se termina vreodata si in care nu exista cineva care sa te faca sa te simti vinovat pentru ca ai pierdut minutul in care puteai sa-l diagnostichezi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Dar totusi, de la 6 dimineata pana la 12 noaptea? Nu lucrati in ture, gen un medic iese din garda si intra altul?

Legat de "mancand in autobuz sau lift" :
http://www.cristianmargarit.ro/2010/10/dieta/pachetel

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu lucrez ture. teoretic sunt platita de la 8 la 14.00. dar ma scol la 6, mai fac una-alta prin casa (sau plec imediat ca sa prind liniste la spital), stau la spital pana pe la 5-7, imi iau intotdeauna ceva de lucru acasa, traduc cam doua ore pe zi (pentru al doilea job), gatesc, spal, calc, fac cumparaturi, curatenie, etc (tot ce e nevoie intr-o casa de oameni, alaturi de sotul meu, evident) si ajung in pat undeva pe la 1 noaptea. Mai am si boala asta cu TPU, unde simt ca ajut oameni si nu ma pot dezbara de dependenta de acest site
Interesant link, multumesc

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru devil2279):

Eu nu ma scol la 8 cum spui tu in intrebare, nu am timp sa trag de fiare si nu stau pe PC pana la 1 noaptea sa ma joc, ci stau pana la doua sa lucrez. Tu te cam contrazici, cred ca deja minti copios.

| ady2427 a răspuns (pentru devil2279):

Stati pe net fratilor. uitati sa traiti..in curand nu o sa mai stiti cand cad frunzele.e sanatos si ajuta la ipotenta.succes.traim noi viata.voi frecati menta pe net.ca ajuta la prosteala.paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Răspuns utilizator avertizat
| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Brigaela):

"Nu se deschide niciodata in ziua in care iti face teme."
De ce?

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Fiindca te oboseste si ajungi sa faci teme cu doar 80% din potential. Trebuie sa-ti pastrezi fortele, mintea limpede, ochii odihniti pentru ceea ce e mai important.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Brigaela):

Sa recunoastem totusi.60% din ce invatam la scoala nu ne va folosi mai tarziu.Doar pentru o nota efemera la un examen si mai efemer.

| Brigaela a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Depinde ce vrem sa facem in viata. Eu trebuie sa recunosc ca peste 80% din ce am invatat la scoala imi foloseste si invat in fiecare zi desi am terminat scoala de multa vreme si inca nu am gasit nici o informatie complet inutila.
Dar probabil daca as fi angajata doar sa spal pe jos sau sa dau cu sapa, as folosi, asa cum zici tu, in jur de 40% din ce am invatat la scoala.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Brigaela):

Teorema lui Pitagora iti foloseste? Sau modurile limbii romane inclusiv cazurile? Radicalii? Problemele de chimie? Parerile personalitatilro romane despre anumite lucruri? Sau ce a vrut sa spuna xyz prin airmatia bla bla bla? Sau desenatul mustelot moarte? Muzica de rahat? Giussepe Verdini bla bla bla...

Răspuns utilizator avertizat
| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru devil2279):

Serios? Si cine ar trebui sa fie? laughing

| Brigaela a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Tu glumesti acum, nu? Mi-ai dat numai exemple care imi folosesc aproape zi de zi.
Teorema lui Pitagora mi-a folosit cand am zugravit casa, cand am mutat mobilierul la serviciu, cand am scris specificatiile tehnice pentru aparatura cumparata si pentru incaperile necesare montarii acelei aparaturi precum si pentru calcularea cailor de acces.
Gramatica limbii romane o folosesc in fiecare clipa, cand vorbesc, cand scriu. Practic nu as putea trai fara ea, nu as putea sa ii inteleg pe cei din jur si nici ei nu m-ar intelege pe mine. Nu as putea sa-mi salvez pacientii, nu as fi putut scrie poeziile care mi-au adus atata apreciere, nu as putea sa-mi ajut prietenii, nu as putea sa-mi dezmierd sotul.
Parerile personalitatilor m-au ajutat sa-mi formez un mod de gandire si sa-mi formulez pareri personale despre tot ce ma inconjoara. Astfel am reusit sa am un loc respectat in societate, sa am prieteni valorosi, un loc de munca bun, sa am o parere ascultata, solicitata si respectata (ceea ce imi aduce, evident, pozitie sociala, respect, bani, etc).
Desenul m-a ajutat sa inteleg opere de arta valoroase, ceea ce mi-a modificat viziunea despre lume, m-a facut sa inteleg valoarea reala, mi-a cultivat sensibilitatea si inteligenta. Astfel, pot purta o discutie interesanta cu oricine si pot gasi frumusete in tablouri, sculpturi, desene. Din cauza asta si a muzicii viata de zi cu zi mi se pare usoara si frumoasa, interesanta si minunata. Nu ma plictisesc niciodata, nu plictisesc pe nimeni si nu ma fac de ras in societate. Am o familie in care respectul si frumusetea sentimentelor stau pe primul loc si imi gasesc refugiul in literatura, muzica si arta, nu in bautura si barbut.
Verdi nu e tocmai preferatul meu, dar ca sa ajung sa imi pot formula si sustine o parere valida, am ascultat muzica multa si buna. De aceea, acum recunosc din prima cand muzica care mi se ofera este gunoi sau valoare si nu imi poluez viata cu porcarii. Muzica pe care aleg sa o ascult ma face fericita si ma implineste ca om.
Chimia am lasat-o la sfarsit, fiindca fiind medic anatomopatolog, o aplic la nivelurile ei cele mai inalte in fiecare zi in munca mea. Practic, chimia de nivel universitar imi este indispensabila, munca mea ar fi imposibila in afara unei cunaosteri a ei.
dar daca vrei sa stii la ce foloseste chimia unui om obisnuit, iti pot da doar exemplu cu bucataria: necunoasterea chimiei elementare te face un bucatar prost.

Răspuns utilizator avertizat
| Amiiii69 a răspuns:

Nu este bine. Te-ai suprasolicitat adica ai facut prea multe sau faci rpea multe deodata. Dupa ce vii de la sala, mananca ceva consistent si duap culca-te chiar daca nu-ti vine sa dormi. Stand la pc atatea ore, ochii obosesc iar organismul nu mai rezista. Si un sfat: obisnuieste-ti corpul, forteaza-l cateva zile si culca-te la 23:00 maxim 00:00. eu am facut asta si acum nu imi mai este somnwinking

Răspuns utilizator avertizat
| asclepius a răspuns:

Super program si eu sunt exact la fel tine o tot asa, faptul ca te simti obosit nu ar trebui sa te deranjeze asa trebuie sa fie stilul tau de viata suntem tineri de ce sa ne dormim toata tineretea?straight face culcate cand vrei traieste din plin

| loredanaFS a răspuns:

Buna. Uite aici cum putem trata si preveni oboseala -> http://www.fetelestiu.ro/health-and-beauty/cum-tratam-oboseala/