Întrebare recomandată | issulove a întrebat:

Am o problema, cred.
Cam in fiecare zi mi se intampla la fel.
Vin de la scoala, ma schimb, mananc si ma pun sa dorm, sa zicem pe la 3. Ma trezesc pe la 6-7 si ma apuc de teme/invatat. Este prea tarziu cand ma apuc? Adica, cand am mult de invatat mereu ma apuca 12 noaptea, doar ca nu pot sa invat daca nu dorm pe zi. Problema este ca nu retin nici foarte repede. Imi recomandati ceva?

Răspuns Câştigător
| AndyLavy a răspuns:

Incearca ca atunci cand vii de la scoala sa iti faci temele mai usoare, care nu necesita foarte multa concentrare.si citeste de 2, 3 ori daca ai ceva de invatat, dar doar citeste, apoi odihneste-te doua ore, si cand te trezeste esti mai odihnit/a si te poti concentra mai bine pe ceea ce ai de facut mai greu. incearca si fa si pauzede cel putin 10 min pe ora atunci cand inveti/faci teme, chiar te va ajuta.

11 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Pai mai bine ai dormi 2 ore si te apuci sa inveti. Asa poti dormi mai devreme. Daca esti obosita trebuie sa dormi, ca altfel nu este ok. Dar de ce iti mai faci griji? Deja vine vacanta big grin

| AndyLavy a răspuns:

SI redu din orele pe care le dormi, 2 ore sunt de ajuns. te cred ca esti obosi/a si simti nevoia sa dormi, si sa te odihnesti, dar 4 ore e deja prea mult.

| Juiceee a răspuns (pentru AndyLavy):

4 ore nu e mult. Informeaza-te inainte sa scoti buruieni pe gura!

| AndyLavy a răspuns (pentru Juiceee):

Arata-mi si mie articolul de unde tu ai luat informatia ca 4 ore dormite dupa amiaza nu reprezinta mult timp.

| AndyLavy a răspuns (pentru Juiceee):

Http://www.descopera.ro/......ai-destept
eu as spune ca tu esti cel/cea neinformat/a!
data viitoare cand mai faci o afirmatie vino te rog cu argumente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndyLavy):

Probabil s-a referit seara.

| Juiceee a răspuns (pentru AndyLavy):

Nu tot ce se scrie pe internet se inghite. Vorbeste cu un doctor si atunci da sfaturi de fata mare. Si daca tu crezi ca daca dormi cat spune acolo te face mai desteapta, inteleg de unde vine si raspunsul tau fenomenal.

Repet, vorbeste cu un doctor si dupa contrazice oamenii, nu te lua dupa un site care cica cica te face mai desteapta pentru "un pui de somn perfect".

| ionescuandrada2000 a răspuns:

Da! Este prea tarziu!

| MarianDeluise a răspuns:

Greseala ta este ca dormi ziua. Incearca sa faci altceva, dar nu mai dormi ziua.
Eu unul, cand vin de la scoala nici nu ma schimb si ma apuc de teme (Sa zicem ca vin pe la 2jumate de la scoala si pe la 6-5 sunt temele gata) Apoi ies pe afara cu prietenii la o barfa una, alta.

Asa tu stai "sechestrata" in casa laughing. Ceea ce nu e bine
Bafta.

| ManoleAlin1990 a răspuns:

Nu mai dormi, nu mai esti copil mic.

| Pinguiunul22 a răspuns:

Cred ca raspundurile lui AndyLavy sunt cele mai bune. Incearca-le!