| devil2279 a întrebat:

De ce am muschi si nu am pe atat de multa forta.Am 16 ani fac lupte libere ( trag la fiare) dar fata de ceilalti de la sala am mai multi muschi dar forta nu sau cel putin energie. Ce sa fac sa imi recapat energia in timpul antrenamentului? Si sa fac si mai multa forta ca mor crying. Vreau sa mor, de ce nu pot? sa avansez in lupte ca asta e visul meu dar parca ma impiedica ceva si cand lupt parca nu am energie, chef. Oare sa fie din cauza ca nu mananc dimineata ( incep la 1 pana la 3 antrenamenul). Imi vine sa ma dau batut. sad

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E grav. Foarte grav. Orice medic iti va spune ca problema e la micul dejun. Un proverb arab spune ca "masa de dimineata sa o maninci singur, cea de prinz sa o imparti cu prietenii, si cea de seara sa o dai dusmanului tau". Si e un mare adevar aici. Orice mic-dejun trebuie sa fie aproape 50% din intregul meniu al zilei. Asa ca masa de dimineata e cea mai importanta, caci din ea iti extragi energia necesara pe intregul parcurs al zilei.
Deci, maninca cit poti de bine dimineata, si cit se poate de consistent (sunca, oua, unt, ciocolata), si, daca te mai si culci devreme, inainte de orele 22 (cele mai odihnitoare ore de somn sunt cele de dinainte de ora 24, tot medicii o zic), atunci vei vedea o schimbare reala in viata ta, iti vei regasi energia in nu mai putin de o saptamana! Dar da-i organismului tau ce are nevoie, si el iti va da ce doresti.
In plus, nu apela la energizante nicidecum. Ele doar iti mint mintea ca ai energie, ai senzatia ca esti plin de energie pe moment, dar corpul nu primeste nimic in schimb, doar consuma din putinul care il mai are. La energizante e doar o senzatie periculoasa in cazul celor care depun efort sustinut, pentru ca ei pot claca, la un moment dat corpul nemaiavind deloc energie.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru devil2279):

Nu au cum sa te dea daca ai de 10 ori mai multi muschi, probabil ai putin mai mult

| cristi202 a răspuns (pentru devil2279):

Pai sa faci, ca altfel, in loc de Superman, ajungi o superleguma!happyhappy Si ar fi pacat sa iti bati joc de corpul pe car eil ai, mai ales ca unii cred ca te invidiaza pentru el.
La 16 ani, medical vorbind, ca sa te dezvolti armonios, atit mental cit si fizic, ai nevoie de 9 ore de somn. Deci tu ti-l faci doar pe jumatate. Iar daca nici nu maninci, ca sa suplinesti nevoia de somn, cum fac eu, cind maninc mai mult daca trebuie sa nu dorm, sau ma odihnesc mai mult daca nu am mincare la mine in caz de efort intens, atunci fii sigur ca iti vei distruge sanatatea si muschii.
Daca vei face cum am zis, vei vedea in citeva zile ca iti va reveni puterea, iar daca vei face mereu asa, in timp vei vedea ca esti si mai lucid mental, dar si forta si energia iti va creste, pentru ca asa se intimpla cind lucrezi din greu la sala cu corpul tau. Si e normal, odata ce se stie ca jumatate din culturism e alimentatie (trebuie sa maninci bine daca mergi la sala).

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns:

Faci exercitii specifice pentru forta? De genul cu greutati mari sa NU POTI sa faci mai mult de 4-6 repetari. Baga si un antrenament de asta, la 2-3 saptamani.

Faci exercitiile DE BAZA? ( indreptari cu haltera, genufleixuni cu haltera pe umeri, impins pentru piept, presa militara, flotari la paralele, impins cu priza ingusta, flexii cu bara dreapta )?

Man, forta si energia vin in primul rand de la MANCARE, apoi de la antrenament.

Iti asiguri si tu 2 grame de proteine/kg-corp zilnic? Iti asiguri o masa bogata in carbohidrati la 2 ore inainte de antrenament is una bogata in proteine+carbo dupa antrenament?

Dimineata trebuie sa mananci ac lumea, grasimi sanatoase, proteine, carbohidrati, ceva fibre.

| Cosmin86 a răspuns:

Adica doping? laughing

| Cosmin86 a răspuns:

Dopingul nu e pentru oricine, mai bine ia suplimente alimentare, daca nu poate manca ce trebuie.

| akka4 a răspuns:

Prietene, poti sa ai tu muschi, sa plesneasca pielea pe tinewinking daca nu ai cap sa te folosesti de ei ii ai degeabawinking

| Al3xX222 a răspuns:

O masa musculara mare nu inseamna neaparat si forta. Cand tragi de fiare in functie de cum executi exercitiile pui masa musculara, fibra sau forta. Poate ca ar trebui sa schimbi ceva la exercitiile care le faci pentru forta. ^_^

| Al3xX222 a răspuns:

Din cate stiu eu, trebuie sa cresti greutatile de la un antrenament la altul ca sa creasca forta