| anonim_4396 a întrebat:

De ce mainile aspre? Credeti ca este din cauza lipsei de calciu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Indiferent care sunt cauzele, trebuie sa acorzi o ingrijire speciala mainilor tale.Sa alegi un sapun bun, si o crema protectoare.Nu uita de hidratarea de care mainile au atata nevoie. Poti alege o crema de la magazin sau una recomandata si testata deja sau sa recurgi la remedii naturale, precum uleiul de masline incalzit. Obisnuieste-te sa acorzi aceeasi atentie mainilor ca si fetei si picioarelor. Asigura-te ca ai mereu in geanta o crema hidratanta pentru maini.

6 răspunsuri:
| Florennce a răspuns:

Eu zic ca ai anemie. Aceasta se manifesata prin pielea fetei uscata si a mainilor. Ai nevoie de vitamina A care se ia de obicei din urzici, sfecla rosie, etc. sau suplimente.Numarul hematiilor din sange este scazut.
Degeaba folosesti creme si unguente, daca nu te tratezi din interior.

| NonEinstein a răspuns (pentru Florennce):

Dacă tu ai scos anemia din cauza unor mainii aspre, atunci dacă tuşeşte zici că are cancer.

| tenshi261 a răspuns:

Poate sa fie chiar si de la vreme... poti sa te dai cu crema de maini in fiecare seara.
funda?

| dana90 a răspuns:

Poate te speli des p maini dupa ce te speli date cu crema daca te speli des daca nu e asta seara cand te pui la culcare date cu crema

| Xx0Elly0XxBby a răspuns:

Pai iti trebuie calciu si a da trebuie sa le ingrijesti si spalale mai des si dati cu o crema speciala sa nu mai fie aspre succes

| Monik11 a răspuns:

Si eu am avut aceasta problema.
Am folosit crema Bioderma in fiecare seara si m-am spalat tot cu sapun Bioderma.
Eu mai folosesc la 1 saptamana sarea de mare Seacreat.