| cosmin986522 a întrebat:

De ce majoritatea persoanelor care locuiec la tara arata mai batrani decat varsta lor? Adica o femeie de 30 ani poate sa arate de 40+ spre exemplu. Poate o sa ziceti ca din cauza muncii dar si cei de la oras muncesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Awolnation a răspuns:

Munca de la tara e mult mai grea decât cea de la oraș

| Bondarel99 a răspuns:

Soarele e un factor foarte important in apariția ridurilor, dacă nu cel mai important. Oamenii de la țara stau mult la soare, asta ar fi una din explicații.

| MihaelaDart a răspuns:

O femeie ori un bărbat care muncește la țară și arată cu câțiva ani în plus decât vârsta lui, totul se datorează de stresul zilei de mâine asta daca e situația sa financiară e una precară, sau chiar daca nu soarele contribuie la îmbătrânirea populației, munca la câmp, face ca omul sa arate mai bătrân. Cu toate că asta tine de genetică, ce situație materiala, stresul și mulți alți factori care își spun cuvântul.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Pai, in primul rand intervine oboseala, oamenii de la tara fiind nevoiti sa se trezeasca foarte de dimineata pentru a isi hrani animalele. Dupa aceea, intervine soarele, deoarece majoritatea la tara stau in caldura mare pentru a face cate ceva in gradina, si nu in ultimul rand, de la stres. La tara sunt mai putine locuri de munca fata de oras, drept urmare nu au un venit stabil.

| sierra1 a răspuns:

Orașul e mai cu fițe: coafor, salon, bronzare, îndepărtare riduri, masaje, bla-bla-bla. Si... sunt mai multe doamne pe metrul pătrat

| JackR a răspuns:

Munca fizica in aer liber (soarele, vantul, praful etc. erodeaza pielea) si ingrijire personala precara (nu te duci la frizerie/coafor, cosmetica si masaj inainte sa iesi cu oile pe tapsan sau inainte sa pleci la cosit).