| AvalohAlyn a întrebat:

De ce mancarea fast food este nesanatoasa? De cate ori putem manca asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Unul dintre cele mai evidente dezavantaje este obezitatea. Produsele de tip fast-food contin extrem de multe calorii si ofera la o singura masa tot numarul de calorii necesar pentru intreaga zi (explozie calorica).
Mancarea de tip fast-food contine o doza mare de grasimi saturate, de glucide si de sare. Aceste elemente pot duce la perturbarea organismului uman. Consumul exagerat de sare poate afecta in special persoanele hipertensive. Aceste meniuri cresc factorul de risc cardio-vascular.
Legumele din mancarurile fast food, pentru a-si pastra calitatile estetice si pentru a avea o durata mai mare de viata, sunt tratate cu diferite substante ce afecteaza corpul uman. Pana si in aluatul folosit se adauga coloranti si aditivi pentru a-l face mai atragator pentru consumatori.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca au multe chimicale, zahar, grasimi

| DovleacTurbat a răspuns:

De unde pana unde e nesanatos? Da, in exces si frunctele sunt un pericol, excesul e un pericol. Ce carne nu mananci ai acasa? Cartofi, paine? Sosuri?