| anonim_4396 a întrebat:

De ce medicina dentara dureaza tot 6 ani; ce e asa de mult de invatat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand ca medicii dentisti sunt medici, deci invata despre om in general, fiziologia si patologia lui, fiindca ei nu trateaza dinti, ci pacienti care au probleme dentare si, posibil, alte probleme de sanatate care trebuie luate in considerare. In al doilea rand, medicina dentara inseamna si chirurgie oro-maxilo-faciala si ortodontie si protetica, adica o groaza de chestii complexe care sunt necesare in cariera de medic dentist.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar tu ai impresia ca dantura ta e asa simpla... stii tu un denstist face mai mult decat sa repare carii face chiar si operatii complicate, chirurgie in adevaratul sens

| ashlee a răspuns:

Pentru ca se invata despre multe lucruri complexe: organismul uman, tehnici, biomateriale. Plus ca exista multe ramuri/materii: ododontie, ortodontie, endodontie, implantologie, periodontie, pedodontie.

Sunt multe de invatat. Ideal ar fi sa ajunga acolo cineva care chiar e pasionat de meserie, ca sa nu ne strice dintii mai apoi. :-))