| debotenerte a întrebat:

De ce mi-e somn?
Avand in vedere ca nu e primavara, dorm noaptea nu muncesc sunt casnica si totusi ma simt obosita...cand ceasul indica 3-4(amiaza) imi pica ockii de somn...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Debo tenerte-o lipsa de vitamine, depresie, oboseala cronica, afectiuni ale ficatului, nu ai un orar bine stabilit, nu ai activitate care sa te epuizeze fizic ...ar fi o multime de lucruri. poate pur si simplu asa este firea ta.mergi la medicul de familie si fa un set de analize.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sau pur si simplu nu ai ocupatie si dormi de plictiseala.

mariana
| mariana a răspuns:

Eu cred ca este primavara totusi cu toate ca tu negi acest lucru si s-ar parea ca ai o astenie de primavara. E posibil sa-ti fie somn si pentru ca dupa cum spui esti casnica si se poate ca te plictisesti si atunci cand omul e plictisit poate sa i se faca si somn. Mai exista o posibilitate, sa fii gravida si atunci femeile sunt mai somnolente.
Incearca ca la orele cand iti apare somnul sa iesi sa faci o scurta plimbare sau sa incepi ceva activitate care ar putea sa te antreneze.
Se poate intampla ca sa ai ceva afectiune hepatica, pentru ca anumite disfunctii ale ficatului pot da stari de oboseala nejustificata.
Daca ai incercat sa aplici sugestiile mele si totusi aceasta stare continua, este cazul sa te duci la medicul de familie pentru a vedea cauza pentru care tu te simti obosita si desigur sa-ti prescrie tratamentul necesar.
Daca insa mananci bine, nu ai febra, nu te doare nimic, atunci cu certitudine esti plictisita si neaparat trebuie sa-ti gasesti o ocupatie, care ar putea sa-ti alunge acesta stare, care in nici un caz nu trebuie sa caracterizeze un om tanar.
Eu iti doresc sa devii un om activ si sa ajungi sa nu te plictiseti niciodata, iar somnul sa-l lasi pentru noapte, pe considerentul ca, avem doar o viata si aceasta trebuie traita asa cum se cuvine, pentru a nu te "trezi" ca, ai pierdut o mare parte din viata ta, vegetand si nu traind.

| mioara a răspuns:

Du-te la un endocrinolog la un consult

| gabimaris a răspuns:

O schimbare de ritm ti-ar trebui, bineinteles dupa ce elimini eventualele cauze medicale ale starii tale!

| debotenerte explică:

Gravida nu sunt, eu m-am gandit din cauza ca nu muncesc pot avea depresii si din cauza asta ma simt obosita si as vrea sa dorm, plictisita nu sunt ca as putea face o gramada de chestii dar ma simt obosita si lipsita de vlaga, mananc bine. s-ar putea sa fie ceva la ficat dar nu stiu... poate cineva mai e in cazul meu?

| debotenerte explică:

Dupa cum se vede unii, din plictiseala dau raspunsuri sa spun printre ghilimele amuzante.
din plictiseala poti sa stai in pat sa te uiti la tv, sa stai ore in sir pe net si sa nu faci nimic, dar sa te simti obosit si sa te pui in pat din lipsa de ocupatie eu nu am auzit sau vazut...