| drumurile a întrebat:

Eu nu muncesc, deci nu am de ce sa fiu obosita si nici nu dorm la amiaza dar ma culc fff tarziu, chiar daca ma pun in pat la 11-12 noaptea nu pot adormi nici gand pana la 4 iar dimineatrza ma chinui sa ma trezesc la 8-9 si ma trezesc la 11, cum pot remedia? as vrea la ora 12 noaptea sa dorm si la 8 dimineata sa ma trezesc, stiti vreun remediu bun?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lipsa de ocupatie iti provoaca insomnii. Gaseste-ti ceva de facut, asa incat sa muncesti macar 10 ore pe zi. Asa seara vei putea adormi cu usurinta. Daca n-ai ce face prin casa, ofera-te voluntar la un camin de copii sau batrani.

| Brigitta a răspuns:

Cateodata si eu am aceasta problema.
Incearca sa te obosesti cumva, fa curat prin casa, du-te la o plimbare lunga. Bea o cana de lapte caldut sau ceai (este un ceai numit somn usor sau somn linistit).

| Artemiss a răspuns:

Si eu am cam aceiasi problema. Pun alarma la telefon insa uneori nu o aud.
Iti trebuie un program si alimentatie sanatoasa. Evita sa mananci cu 4 ore inainte sa dormi, inainte sa te bagi in pat fa o baie calda, bea un ceai de tei sau o cana cu lapte fara zahar, in caz ca fumezi, ultima tigara sa fie cu 3 ore inainte sa te bagi in pat, poti sa faci yoga pentru a te relaxa deoarece stresul este iar o problema;