| ski a întrebat:

De ce mi se umfla degetele? de vreo 3 zile mi s-au umflat degetul aratator si degetul mijlociu iar cand strang pumnul ma dor, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Verifica sa nu te fi intepat cumva ceva in somn. Eu stiam ca are legatura asta cu un consum oarecum ridicat de sare. Daca nu e vorba de asta uita-te aici dupa niste pareri : http://forum.getfit.ro/showthread.php?t=3186

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Aveam o prietenă care păţea asta şi medicul i-a spus că e de la sare.

| arrriadna a răspuns:

Daca atunci cand te trezesti ai aceeasi senzatie cu toata mana (nu poti strange pumnul ca lumea) si mai ai si fata ceva mai "buhaita" (unflata) decat de obicei = rinichii tai transmit un mesaj: Bea mai multa APA (nu suc, nu cafea) si mergi, de asemenea, mai des la wc. Poate fi o retentie de lichid sau, dimpotriva, o insuficienta irigare a rinichilor.
Si... se mai poate intampla daca dormi in caldura excesiva iar aerul este uscat (caz in care mai bine pui un prosop ud pe caloriferwinking ).

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Infectie? Sau poate-s scrantite...

| MikyMi a răspuns:

De la frig.cred.

| BarBye a răspuns:

Poate de la prea mult scris(cum tii pixul) daca zici ca e vorba despre aratator si cel din mijloc :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeashi problema cu degetul aratator, cel mijlociu inca nusad, dimineata la trezire durere n articulatie, neputinta strangerii pumnului in totalitate, umflatura, disconfort.; durerea se mai amelioreaza dupa ceva efort, insa putin...stiu ca, trebuie sa mergem la ortopedie, dar pana la medic nu stiu ce poate fi thinking nu m-am intepat, nu lovitsad. poate vede cineva sa ne rasp in masura.mmim anticipat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu am un rasp dar, eu sunt in aceeasi situatie. Odata la 3 luni sa spunem mi se umfla degetul aratator sau inelar.Naspa moment pentru ca uneori am impresia ca imi explodeaza, nu pot tine nici macar un pahar de apa in mana.Am fost la farmacie si mi sa recomandat claritin dar nu a avut nici un rezultat. E foarte posibil de la dero sa se mai umfle daca speli la mana spun asta pentru ca atunci cand nu imi spal nici o bluzita mai fina la mana si nu bag mana in dero nu patesc nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D la frig, si eu le am umflate mai ales iarna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la frig, si mie mi se umfla mai ales iarna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-au degerat de acea ti se umfla si eu am patit la fel dude la un medic si cere consultanta