| anonim_4396 a întrebat:

M-am lovit la degetul aratator, e umflat, nu pot sa il indoi complet adica nu pot strange pumnul, ma doare la apasare. Acum e bandajat. Ce sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Am patit si eu zeci de asemenea accidentari pe vremea cand jucam handbal. Cred ca n-a scapat vreun deget. Poti sa scoti bandajul sau sa lasi asa, nu conteaza prea mult. O sa-ti treaca aproape complet peste 3-4 zile. Nu trebuie sa ingrijorezi, nu e nimic rupt, nimic grav.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca nu este fisurat sau rupt vreo falanga se va dezumfla in scurt timp si isi va reveni perfect.Se pare ca de fapt este afectat/intins tendonul si din acest motiv nu il poti indoi. In nici un caz nu trebuie bandajat degetul, este inutil fiindca nu ajuta cu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca poti sa indoi degetul, chiar daca te doare inseamna ca nu e rupt.
Pune compresa cu apa rece pe el, ori gheata si poti lua si un antiinflamator.
Daca pana maine nu cedeaza din durere sau inflamatie atunci trebuie sa te duci la medic.

Răspuns utilizator avertizat