| lolium a întrebat:

De ce persoanele cu boala alzheimer isi pierd simtul olfactiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

E impropriu spus ca bolnavii de alzheimer isi pierd simtul olfactiv. Ei de fapt isi pierd memoria si in consecinta si acea "harta", sau baza de date asociata mirosurilor. Fiecare miros il memoram de mici, experimentindu-l si asociindu-l diferitelor elemente care il emana. De aceea la acest tip de boala care duce la pierderea memoriei, simtul olfactiv e unul care se pierde.

| Delicacy a răspuns:

În genere, această boală are efecte asupra creierului şi asupra relaţiei cu lumea.Această relaţie este dată de anumiţi receptori precum cei auditivi, vizuali, olfactivi.Cu alte cuvinte, Alzheimer produce şi leziuni în anumite regiuni ale creierului responsabile pentru simţul mirosului.

| sellenaD a răspuns:

Oamenii se imbolnavesc de alzheimer datorita proteinei (beta-amiloid)care afecteaza, imbolnaveste si omoara celulele nervoase(neuronii). Neuronii formeaza legaturi ( sinapse) cu alti neuroni, unde se stocheaza informatii, inclusiv cele legate de recunoasterea stimululor olfactivi. Fiecare neuron care este omorat de acea proteina este inlocuit cu altul, dar din pacate avem un numar limitat de neuroni.Am putea zice ca neuronii stau la coada cum moare unul este inlocuit, dar ei nu vin de la alte cozi ...isi asteapta randul ''cuminti'', fiecare fiind responsabili pentru formare unei sinapse.Cand toti din acea coloana mor neuronul care forma sinapsa cu aceia care s-au imbolnavit, nu isi mai face treaba.Se zice ca bolnavilor li se ''usuca'' creierul pentru ca in final arata ca o nuca uscata tocmai datorita mortii neuronilor.In final bolnavii ''uita '' sa manance si chiar sa respire.Nu isi mai recunosc propria casa, camera de aceea ajung sa plece de acasa, sa se rataceasca.

| sellenaD a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=9Wv9jrk-gXc
L-am gasit acum si e posibil sa intelegi mai bine din el decat din ce am zis eu.

| Anduka a răspuns:

Pierderea simtului olfactiv poate fi unul dintre primele semne ale bolilor Parkinson sau Alzheimer, sustin cercetatorii de la Universitatea din Pennsylvania, Statele Unite ale Americii, citati de presa internationala.

Studiul efectuat de cercetatorii americani arata ca pierderea mirosului poate fi, de asemnea, si un semn al oricarei alte boli neurodegenerative.
Astept funda (:

| lolium explică (pentru Anduka):

Am intrebat de ce. cand o sa imi spui, poate iti dau si funda

| Anduka a răspuns (pentru lolium):

Daca citesti din primele randuri reiesc ca daca iti pierdzi simtul olfactiv inseamna ca s-ar putea sa ai Prakinson sau Alzheimer si asta se intampla problabil pentru ca sistemul cedeaza in fata virusului.

| Anduka a răspuns:

Pierderea simtului olfactiv poate fi unul dintre primele semne ale bolilor Parkinson sau Alzheimer, sustin cercetatorii de la Universitatea din Pennsylvania, Statele Unite ale Americii, citati de presa internationala.

Studiul efectuat de cercetatorii americani arata ca pierderea mirosului poate fi, de asemnea, si un semn al oricarei alte boli neurodegenerative.