| EllyMaria a întrebat:

Am o cunostinta care la o varsta foarte mica a suferit o convulsie, a stat foarte mult prin spitale, iar cand a inceput sa vorbeasca parintii ei au observat ca nu poate pronunta cuvintele bine, nici in momentul de fata, acum fiind adolescenta, nu poate vorbi corect, d-abia intelegem ce vrea sa zica.Chiar daca nu mai are probleme, in sensul ca a scapat de spitale, am observat ca de ceva timp auzul i se diminueaza straight face. Exista posibilitetea de a ramane surdo-muta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Mergeti cu ea la ORL. Depinde de tipul de hipoacuzie implicat si daca este sau nu progresiva. Consultul ORL, inclusiv audiograma, vor indica atitudinea terapeutica. Sunt mai multe sanse de recuperare daca e vorba de o hipoacuzie de transmisie.