| anonim_4396 a întrebat:

De ce pot aparea sangerari intre cicluri? mi-a venit ciclul normal si iau si anticonceptionale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi o dereglare hormonala din cauza anticonceptionalelor. Nu le intrerupe, mergi la medicul care ti le-a recomandat si el va sti ce sa faca (probabil iti va schimba preparatul de luna viitoare)

2 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Unul dintre motive poate fi ca ai uitat sa iei pilula contraceptiva o zi sau doua, sau ai trecut de la un anticonceptional la altul, poate ai luat antibiotice... unelel antibiotice reactioneaza cu substantele din contraceptive si inlatura efectul contraceptivelor si apare sangerarea sau poti ramane gravida... dar mai pot fi si alte cauze mai grave... ar fi bine sa te adresezi ginecologului... tine sub supraveghete sangerarea si daca tine mai mult de 7 zile mergi la ginecolog... insa ar fi bine sa suni macar un ginecolog sa te sfatuiasca ce sa faci pana atunci... nu este normal sa apara sangerari intre ciclu decat daca esti la inceput (nici atunci dar se poate)... daca acum e prima luna sau a doua de cand iei anticonceptionale pot aparea sangerari dar nu sa vina ciclu... ceva nu e bine... fa o vizita la medic...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate fi si din cauza anticonceptionalelor; ele nu sunt compatibile cu organismul tau; in orice caz trebuie sa ii faci o vizita ginecologului; am inteles ca inainte de a ti se prescrie anticon. tu trebuie sa faci anumite analize, nici eu nu stiu de care si chiar vreau sa aflu dar medicul este cel mai in masura sa iti spuna ce e mai bine pentru tine