| Izabelllla a întrebat:

Am si eu o problema. Fac tratament cu anticonceptionale ( MARVELON21 ) pentru un chist ovarian drept. Sambata, 27.12. 2014, am plecat din localitate si mi-am uitat pastilele acasa ( in cumuna unde am ajuns, pe seara, nu erau farmacii deschise si nici urmatoarea zi nu le deschidea ). Luni dimineata, prietenul meu a fost sa-mi cumpere o folie de anticonceptionale, iar pe seara am reinceput tratamentul ( mentionez ca pastilele de sambata si duminica nu le-am luat ). Dimineata am observat ca sangerez, sangele avand o culoare maronie, diferita de cea a sangerarilor din perioada menstruala ( ciclul mi-a venit normal, in data de 16.12. 2014 si m-a tinut 5 zile ). Aceste sangerari pot fi din cauza ca am intrerupt tratamentul? ( am sangerat timp de 3 zile ) P.S. nu mi-am inceput viata sexuala. Rog seriozitate! Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intreruperea contraceptivelor determina mari dereglari hormonale. Sangerarea arata suferinta uterului tau in urma privarii de hormoni. Luni trebuie sa te consulte medicul care ti-a prescris tratamentul si sa incercati impreuna sa rezolvati problemele pe care ti le-ai creat asa incat sa ramai cu cat mai putine sechele. Poti ramane, din pacate, cu probleme ani de zile in urma unei asemenea imprudente. Logic era sa platesti pe cineva sa te duca acasa imediat cum ai observat ca nu ai tratamentul pentru tine, desi nu iti dai seama, tratamentul asta este unul dificil de administrat si sanatatea ta se bazeaza tocmai pe faptul ca iei pastilele la ora fixa. Trebuie sa il consideri un tratament vital, sa te gandesti ca daca nu iei pastila la timp te poti imbolnavi grav si sa fie principala ta preocupare.