| irinaaa1998 a întrebat:

Iau anticonceptionale de o luna.Sunt in saptamana de pauza pe 3 martie trebuie sa mi vina si am niste sangerari dar nu mi dau seama daca mi-a venit sau sunt doar niste sangerari, adica imi cunosc corpul si nu m-a durut foarte rau cand au inceput sangerarile fapt ce ma face sa ma indoiesc ca sunt pe stop dar vreau sa fiu sigura.Va rog sa mi spuneti si mie care sunt diferentele dintre ciclul menstrual si sangerarile intermenstruale ..multumesc anticipat!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa folosirea celor 21 de pastile de pe blister/folie, sangerarea se porneste de obicei in a 2-a sau a 3-a zi de pauza. Menstruatia este atipica mult diferita fata de cele avute pana in prezent. Ca si cantitate de regula este putina/slaba iar ca aspect poate fi foarte diferita si formata mai mult din tesuturi mucilaginoase. Prima pastila de pe urmatorul blister se administreaza incepand cu a 8-a zi indiferent de stadiul menstruatiei, adica chiar daca menstruatia nu s-a terminat.