| dragosh_1452 a întrebat:

De ce se face analiza de glicemie provocata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ca sa vezi daca ai predispozitia de a face diabet sau un diabet latent, inca asimptomatic.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a determina capacitatea de autoreglare al organismului.

| simona24 a răspuns:

Daca erai femeie ma gandeam la diabet de sarcina...
poate e pentru sotie, incearca aici
http://www.diabetzaharat.ro/ce_e_dz_de_sarcina.htm
sau aici...
http://www.google.ro/search?hl=ro&num=100&q=glicemie+provocata&meta=

| pepper a răspuns:

Daca valoarea glicemiei sau orice alt indiciu (greutate corporala etc.) ii sugereaza medicului un posibil diabet (sau pre-diabet) atunci iti indica aceasta analiza. Deci este folositoare la diagnosticarea diabetului sau a starii pre-diabetice