| EUeStEEu a întrebat:

De ce se iau probe din nas și din gura la testul Covid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că pe acolo intră, se transmite prin salivă, aer etc.

| WhiteLife a răspuns:

E mai usor asa decat sa ia sange, mai ales ca e un virus care se gaseste cu precadere in aparatul respirator (incepand cu nasul si faringele). Pentru testele PCR care cauta materialul genetic viral e important ca sa se ia proba bine ca sa fie cat mai putine rezultate false.

| JicaContra a răspuns:

Hai sa iti raspund la obiect, ca vad ca ceilalti nu stiu
dupa ce ai fost infectat, si ti-a trecut, DE TOT, totusi, poti sa mai ai "resturi" de virus inactiv in sange
ori daca iti ia sange, ala poate sa dea fals pozitiv

insa in saliva si nas, se merge la sigur pentru ca resturile alea nu au cum sa fie acolo

| Monika27 a răspuns:

Pentru ca testul cu sange nu este concludent. Acela arata nivelul tau de imunitatea, iar daca ak imunitatea scazuta posibil sa iasa testul pozitiv desi nu ai Covid.