| anonim_4396 a întrebat:

De ce se spune ca ceaiul verde te poate ajuta sa slabesti? Ce efecte are asupra organismului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Santem tot mai agresati de tot felul de reclame comerciale prin care ni se propun modalitati "sigure" de slabire cu eficienta 100%. Inainte de a lua o decizie in acest sens, sa ne gandim: Stim ca ne ingrasam din anumite cauze si motive dintre care cele mai multe le generam personal, prin faptul ca avem un regim de viata si de alimentatie nesanatos. Obezitatea ca boala se trateaza numai la institutul Parhon, fiind o afectiune cu cauze endocrine. Daca un medic endocrinolog, sau de alta specialitate (efectele obezitatii)ar da "unda verde" la folosirea acestor "modalitati terapeutice", atunci nu este nici o problema in a apela la produsele ce ne-au invadat piata si viata. dar NU EXISTA... Singurul mod de a slabi si a fi sanatos este acela de a avea o alimentatie si un regim de viata cat mai ponderat, echilibrat din toate punctele de vedere... in alte recomandari deocamdata nu se poate crede... nu este recomandata nici o experienta pe propriul nostru organism... sa o faca cei care ne recomanda aceasta... Sanatate.

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Ceaiul verde intr-adevar este bun pentru diureza si pentru tractul intestinal.Este un ceai cu multiple calitati, daca stii sa-l bei.Nu se bea in cantitati industriale. O cana dimineata pe stomacul gol si una dupa-amiaza, este de ajuns. Sa te feresti sa devii dependenta de el, ca apoi o sa ai probleme cum am eu.Trebuie baut o cana pe stomacul gol dimineata si una spre seara.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Reclama e mama comertului asa ca nu e cazu sa incerci eventual mergi la nutritionist sa ty prescrie el o dieta daca vrei sa slabesti dar mai intii analize pentru ca nu stii ce pb ai si s-ar putea sa patesti ceva sanatatea e cea mai importanta ok succes

| anushka a răspuns:

Ceaiul verde este o bautura orientala care are dublu efect: pe de o parte invioreaza si stimuleaza activitatile cerebrale, pe de alta parte topeste grasimile. Bogat in mangan, el intareste tesuturile, activeaza metabolismul si elimina celulele adipoase.