| anonymous2628 a întrebat:

De ce sunt mai multe celule cu bastonase decat celule cu conuri, ma poate lamuri cineva? Adica mai mult folosim vederea diurna decat cea nocturna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Imi pare foarte rau ca nu ai gasit raspunsul, dar daca te intereseaza mai multe poti sa citesti

http://www.despreochi.ro/......-ochiului/

http://scientia.ro/......etina.html

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Cat timp tii ochii deschisi noaptea si cat ziua?

| anonymous2628 explică (pentru darrio2007):

Vreau sa spun ca sunt 6-7 milioane de celule cu conuri pentru vederea diurna si 150 de milioane cu bastonase pentru vederea nocutrna. De ce avem nevoie de atat de multe?

| WhiteLife a răspuns:

Cred ca sunt invers, celulele cu conuri la vederea diurna si cele cu bastonase la vederea nocturna. Celulele cu conuri vad culorile, iar cele cu bastonase nu. Avem mai multe celule cu conuri pentru ca am fost creati oameni si nu lilieci. E normal sa avem ochii specializati in lucrul in care ii folosim.

| anonymous2628 explică (pentru WhiteLife):

E asa cum spui... celulele cu conuri sunt folosite pentru vederea diurna si sunt in numar de 6-7 milioane. Iar celulele cu bastonase sunt folosite pentru vederea nocturna si sunt 150 de milioane. De ce sunt mai multe cu bastonase? Dormim toata noaptea.

| WhiteLife a răspuns (pentru anonymous2628):

Asta nu stiu sa iti zic. Poate celulele cu conuri sunt mai complexe? Ai incercat sa o intrebi de doamna profesoara de biologie?

| anonymous2628 explică (pentru WhiteLife):

Am intrebat-o, sa fiu sincera, dar raspunsul ei mi-a dat se inteles ca "doar la lumina naturala folosim celule cu conuri" in rest "la bec, folosim pe cele cu bastonase". Raspunsul ei nu mi s-a parul sufiecient de relevat adica oricum folosim mult mai mult lumina naturala... asa ca am vrut sa intreb si in alta parte.

| WhiteLife a răspuns (pentru anonymous2628):

Imi pare foarte rau ca nu ai gasit raspunsul, dar daca te intereseaza mai multe poti sa citesti

http://www.despreochi.ro/......-ochiului/

http://scientia.ro/......etina.html

| anonim12102000 a răspuns:

Avand in vedere ca ai intrebat acum 8 ani)) Ideea era ca bastonasele sunt mai multe din cauza ca ele trebuie sa receptioneze orice firicel de lumina sunt mult mai sensibile decat cele cu conuri, de aceea sunt si mai multe.