| anonim_4396 a întrebat:

De ce tot vomit într-una când plec cu bicicleta în ture de peste 100 km? Cald afară, îmi este sete încontinuu pentru ca nu merg nici încet și trebuie sa beau în permanență apă pentru ca, dacă nu fac asta, ma deshidratez și mor ( Doamne Ferește). Am pățit anul trecut să rămân fără apă prin pustiu și apoi m-a doborât căldura. Nu am murit atunci dacă azi postez această întrebare. Însă dacă nu bei apa, nu este bine. Dacă bei prea multă, nici atunci nu este bine. Astăzi am fost iar plecat și nu pot spune ca am consumat cine știe ce : 2, 5 litri de apa, practic nici mâncare nu mi-a trebuit cât aveam nevoie de lichide. Si un pepene as fi mâncat, de unul singur ( la ce sete aveam în permanență). Pauze nici nu prea am avut cine știe ( 10 minute de pauza după 100 km, pana la 100 km am mers încontinuu fără opriri ), dar este un drum decent fără urcări prea multe. Am vomitat din nou cât eram în tură, dar nu altceva decât apă sad de la incident și pana acasă ( in jur de 25 km) mereu aveam senzația de vomă și mai luam câte o bomboană mentolata cât sa treacă greața. Mereu am bomboane cu mine pentru ca muște în gură, pentru ca hoituri pe marginea drumului. Nu înțeleg de la ce atâtea stări de vomă la ture pe distanțe lungi. A fost cald, dar nici caniculă ( in jur de 24°C). La ture pe distanțe moderate (60-80 km) nu am probleme din astea.
Sunt cicliști ( chiar si amatori) care merg și câte 300 km și totuși cum rezistă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aaanamariaaa a răspuns:

E posibil sa ai rau de miscare( de obicei asta se întâmplă numai cu autovehicule (masina, autobuz) și eu am rau de mișcare. Încearcă sa faci pauze mai dese, este posibil sa iti crească pulsul și sa ai anumite stări, dar dacă nu mergi prin soarele arzător și prin dealuri și văi, cu o viteza maxima, atunci nu ar avea de ce sa iti fie rau. Mănâncă puțin când pleci de acasă, nu face sport pe stomacul gol( ca nu tuturor le prinde bine) ia la tine o bomboana acolo( ca poate iti mai scade și glicemia, încearcă sa nu mergi cu bicicleta când este foarte cald și mergi cu minimul de viteza, sa vezi poate se schimba ceva. Multa sănătate

| anonim_4396 explică (pentru aaanamariaaa):

Mulțumesc pentru răspuns. Rău de mișcare nu am pentru ca am fost și cu mașina pe distanțe mari, chiar si cu autocarul sau trenul. Nu am avut probleme niciodată. În rest cu bicicleta merg încă din 2019, am făcut și altădată N ture de gen și de multe ori pățeam asemănător ( sa îmi fie rău), de multe ori îmi era ok și atunci mergeam pe distanțe mari dar cu o elevație de 3-4x mai mare decât ce am făcut azi și uite ca nu au fost probleme. Cred ca totul tine doar de căldura sau poate ca nici nu prea mănânc când plec în ture. Când e cald și ești în mișcare mereu parca ți-ai dori sa găsești din 10 în 10 km doar frigidere cu apa rece. ( nu știu dacă ai pățit vreodată vara sa nu poftești la nimic altceva decât la sucuri reci, fructe, salată de roșii ). Eu cu sandvișul în rucsac dar vreau doar apa, apa și din nou apa. Si rău când începe sa se încălzească apa în bidon, azi am avut noroc pentru ca am avut trecere pe lângă un izvor de apa. În rest dau și bani la magazine dacă e necesar. Pe viitor voi încerca sa pun mâncare... Nu știu. Salata de roșii la caserola. Sau castraveți laughing sau ambele. Dacă altceva ce iau cu mine aduc înapoi acasă.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prin ce pustiu ai fost? Prin Sahara?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Hahaha. Ce amuzant. Era un DJ și nu prea treceau mașini. Ce am vomitat azi a fost pistol cu apa față ce am vomitat atunci, pe lângă slăbiciune, stări de leșin, amețeli. Am vrut sa sun la salvare, dar m-am forțat pana la primul oraș( 8 km) si mi-au trebuit 3h revigorare la umbra și lichide reci. Atât de rău încât nu puteam urca nici măcar un drum cu înclinație 1%, vreo 3 km i-am făcut pe lângă bicicleta. Apoi drumul începea sa coboare. Era atât de cald încât nici vântul nu adia. Intrasem în panica, am crezut ca mor acolo, eram și singur cuc. Doar eu și greierii. Crezi ca e amuzant? De atunci nu am mai plecat în ture pana la Cuca Măcăii și înapoi ( eram la vreo 80 km de casa când s- a întâmplat). Dacă ai auzit de Dacia, Jibert, Șoarș. Si de atunci am zis ca merg doar prin comune /orașe mai apropiate. Fac ture în buclă, merg pana într-un anumit loc și apoi revin în oraș prin alte comune/sate.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo tie! Data viitoare, că tot spui că faci atatia kilometri, fii mai pregatit, ca sa nu mai patesti asa ceva.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Tot ce pot sa zic este sa nu te forțezi.Mergi cât poți...Bafta!

| Floreenofficial a răspuns:

Și e bine că bei lichide multe!

| sierra1 a răspuns:

" ICE25: vomit într-una când plec cu bicicleta în ture de peste 100 km?"

mi-e greu să-mi imaginez așa ceva, motiv pentru care zic: EXAGEREZI

(nu aș vrea să spun altfel)

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Ce știți voi haterii TPU, trebuie sa comentezi tu ceva. Ce știți unii ce este mersul pe bicicleta, altceva decât mers pana la magazin după chipsuri sau la serviciu. Te aștept dacă te țin mușchii la picioare sa se te alături cu mine, sa vedem cât reziști laughing doar copy/paste, singurul lucru util pe care l-ai învățat în viata ta de om plictisit.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Ar trebui să mergi la medic pentru un set complet de analize (și tiroida!) și o ecografie abdominală! Apoi nu ar fi rău să iei o perioadă niște Hepatobil sau Colebil! Ar trebui să ai grijă cu turele astea lungi... Sportul e sănătos însă când dă astfel de simptome trebuie dozat corespunzător! Are vreun rost să te îmbolnăvești? Ai un viitor strălucit înainte; ar fi păcat să-l ratezi din exces! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://www.tpu.ro/utilizator/abiayj
Mulți frustrați pe lumea asta. Scrie, apoi adaugă la ignor.

| Smmo a răspuns:

Poate pentru ca te mai apleci, te agiti mai mult. Rezista si corpul cat poate. Nu se face sport dupa masa, nici dupa ce bei. Daca mananci mai putin inainte sa pleci si iei cate o inghititura de apa din cand in cand poate merge mai bine.
Vezi ce iti pui si pe cap, sa nu faci insolatie.
Ai facut analize de sange? Ai vorbit cu un medic mai priceput in ale sportului sau macar cu un medic?
https://www.reginamaria.ro/......-iti-ofera

| anonim_4396 explică (pentru Smmo):

Nu am pățit sa fac insolație niciodată, am casca de protecție mereu pe cap. M-am bronzat cu dungi din cauza ei. Insă altădată am pățit sa ajung acasă și îmi ardea rău fața. Puneam comprese cu apa rece pe fata și îmi reveneam. Apoi azi am plecat dimineața la 7 și ajuns înapoi la prânz ora 13. În orice caz la ora 11 deja soarele începea sa frigă rău.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Ia Prevomit Kids, copile!