| Mara6392 a întrebat:

De ce uneori mă trezesc din somn amețită?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Starea de somn este faza de relaxare, cand creierul trece in regim de "intretinere" a organismului. Aceasta stare are o durata de cca. o treime (!) din viata noastra (cate 8 ore din 24, in fiecare zi).
Trecerea dintre starea treaza si faza de somn nu este instantanee, ci treptata. Din aceasta cauza, dureaza o perioada pana ce adormim (relaxare) sau cand ne trezim (stare de buimacie, ameteala).

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Probabil ai apnee în somn

| Claudiu1213a a răspuns:

Probabil ca te trezești prea brusc si, încearcă să mai stai în pat măcar câteva minute după sa te ridici din pat