| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii oameni se vaita de mancare, dieta, grasime, eu mananc si un porc la o masa si tot nu ma ingras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Asa eram si eu. Mancam cei mai grasi carnati, fripturi, cat mai multa grasime, cipsuri, sucuri carbogazoase iar legume aproape deloc iar de miscare nici nu mai vorbesc. Cativa ani nu am avut nimic. Acum am un dosar plin cu analize, merg la o gramada de medici de la gastroenterolog la psihiatru, m-am ingrasat, ma simt obosit. La 20 de ani deja am colesterolul peste limita, glicemia marita, exces de fier in sange etc. Apare imbatranirea prematura.
Daca vrei sa mori mai repede si nu stii cum, fa exact ca mine: Baga carne multa, cipsuri, prajeli, dulciuri etc, nu citi etichetele produselor cand mergi la cumparaturi, stai toata ziua pe scaun, evita legumele, bea sucuri carbogazoase si nu iti face analize regulat. Si la 40-50 de ani esti pa, asta daca rezisti pana atunci.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In tinerete, on om sanatos are metabolism mai accelerat, sanatos.
Cu inaintarea in varsta, metabolismul incetineste si se ia in greutate (mai ales la cei care sunt astfel programati genetic). De aici incep si problemele de sanatate, care devin tot mai greu de controlat.

| mgtow a răspuns:

Nu te ingrasi dar acumulezi colesterol in vene. Si inima va ceda inainte in comparatie cu unu care merge 1h pe zi miscare sau merge la gym

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca nu toti oamenii sunt ca tine.

| RAY a răspuns:

Ingrasarea rezulta doar din exesul de calori,fie ca bagi grasimi,carbo, proteine acelasi rezultat, depozitare de grasimi, nici eu nu dateam atentie apoi am dat atentie, niciodata nu e prea tarziu, tu traiesti sa manci sau manaci ca sa traiesti? Esti porc sau o fiinta rationala, nici porcu in salbaticie nu e obez sau supraponderal

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca tu ai acum metabolismul diferit de restul lumii.
Dar, sa te vedem pe la 40 de ani cum te ingrasi si cum te plangi ca nu mai poti da jos.
Taticul tau cum arata? Tot asa slabanog?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Are 120kg

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Super! Cam atat vei atinge si tu la varsta lui!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca nu toata lumea are metabolismul tau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiecare cu metabolismul lui.

| Cosmin86 a răspuns:

Carnea de porc nu ingrasa, carbohidratii ingrasa.

Mananca timp de 2 luni 17 farfurii de cartofi pe zi + 20 de burgeri pe zi sa-ti arat ca te ingrasi.

Sau 11 pizza mari pe zi + 8 farfuri de cartofi.

| anonimg a răspuns:

Recomand analize medicale, mâncatul încet la masă și practicarea unui sport.

| Alexuţ02 a răspuns:

Ai arderile foarte rapide, de asta nu te îngrași, încearcă să mergi la sală