| MotanulAlbastru a întrebat:

De ce unii oameni sunt mai productivi când e vremea mohorâtă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Productivi la somn poate

| Violleta2022 a răspuns:

Interesant, chiar nu am auzit asa ceva niciodata... de unde ai scos-o?

| tudorvolcano a răspuns (pentru Violleta2022):

E totuși ceva concret: cele mai dezvoltate zone sunt cele din Europa de Nord-Vest, cu o vreme mohorâtă, iar cele mai puțin dezvoltate sunt cele din jurul Ecuatorului: India, Africa Centrală, El Salvador etc.

Zona coastei de Est a SUA, au de asemenea o vreme mohorâtă, cu multă umiditate, climă relativ rece.
De asemenea, și în Australia, mare parte din activitatea economică se produce în zona rece-temperată din Sud-Est, unde umiditatea este cea mai crescută, deci cu cele mai mari șanse de vreme mohorâtă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Vad ca tu confunzi clima subtropicala sau mediteraniana cu "vreme moharata" ceea ce este total eronat, fiindca poti avea o vreme extrem de frumoasa la subtropice si mediteraniana, cu calduri mari sau vreme calduroasa si superr frumoasa, pe foare multe luni.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Violleta2022):

Cred că la Australia m-am înșelat.

Mă gândeam la Canberra despre care am auzit că mai are și vreme mohorâtă, dar acolo cred că e mai frig din cauza altitudinii, când în Europa de Vest și pe coasta de Est a SUA e vorba de curenții din Atlantic.

De curiozitate, Canberra și teritoriile din zonele de deal sunt mai ploioase decât zone din jurul țărmului?

Doar Sud-Estul Australiei e suficient de mare încât să încapă 2 sau 3 zone climatice.

În Europa, Sudul Franței are climă mediterană, dar Nordul are o climă mai rece.
Iarăși, Nordul Portugaliei are temperaturi și precipitații drastic diferite, deși se află în zona climatului subtropical. Curenții oceanici sunt probabil de vină.

| Goete a răspuns:

De unde scoti tu asta?
Daca vorbesti de tine, nu esti Unii

| MotanulAlbastru explică (pentru Goete):

Vrei sa zici că-s unica pe acest pământ? Vai, îți mulțumesc!

| troleibuz a răspuns (pentru Goete):

De fapt, foarte multe persoane se concentrează mai bine când plouă, nu doar unii.
De asta exista site-ul acesta din 2008
https://rainymood.com/
și playlisturi întregi pe YouTube cu milioane de vizualizări care conțin doar sunete de ploaie/furtuna.
https://youtu.be/mPZkdNFkNp
Până și o gramada de aplicațiile de tip pomodoro au opțiunea să asculți și ploaie pe fundal.

| oglindasultanului a răspuns:

Eu sunt una dintre aceia, nu o consider "mohorata" ci placuta, dar probabil multi oameni (care gandesc ca tine), ma considera "mohorata" si pe mine, ca si vremea aia.

| troleibuz a răspuns:

Cred ca e o chestie mai mult a introvertitilor. Așa sunt eu. Vremea intunecata ma face sa simt ca nu trebuie sa mă grabesc sa ajung nicaieri. Pentru că oamenii stau in casa când ploua si amana planuri. Si asta ma relaxează, îmi dă senzația că am mai mult timp, deci mă concentrez și lucrez mai cu spor. E doar o chestie psihologica. In realitate am același timp la dispoziție.

| tudorvolcano a răspuns:

Când e cald și e caniculă, oamenii fie stau și dorm de căldură, fie pleacă la piscină, la plajă, la tenis etc.

Când e prea frig, oamenii suferă de răceli, virusuri, se străduie să mențină căldura în corp etc., te face să stai în casă să te odihnești.

Pe vreme bună de primăvară/toamnă, oamenii stau să se relaxeze sau ies la plimbare.

Vremea mohorâtă, în schimb, îi face să se refugieze în lucru, dacă celelalte condiții meteorologice îi distrag de la muncă, vremea mohorâtă, în schimb, fiind fadisimă, e ceva care nu vrei să privești uitându-te la fereastră, și nu-ți dă gânduri de odihnă acasă, de plimbare, sau de petreceri.

Nu degeaba țările precum Marea Britanie, Belgia, Olanda, Germania, Danemarca sunt printre cele mai dezvoltate, iar India, Mexic, Ecuador și Africa Centrală în general, zonele cele mai puțin dezvoltate.

| marniii a răspuns:

Nu stiu, imi place atmosfera rece. Eu citesc mult cand ploua