| Tourniquet a întrebat:

De ce voma are un miros atat de urat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anka a răspuns:

Pentru ca elimini continutul din stomac adica tot ce ai mancat + sucul gastric. Sucul gastric este secretat de stomac, fiind compus din apa, acid clorhidric, pepsina (enzima), mucus si minerale. El contribuie la digestia alimentelor din stomac, in special a acelora care contin proteine: carne, lapte, oua. In mod normal sucul gastric este acid. Ca rezultat al digestiei gastrice, alimentele sunt transformate intr-o materie pastoasa, numita chim gastric, bogat in acid clorhidric.

20 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citeşte aici cauzele: http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Varsaturile_voma
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Pentru ca alimentele vomitate s-au amestecat deja cu sucul gastric si au inceput sa se descompuna.In general atunci cand vomiti este ceva in neregula cu digestia.Este prea mult sau prea putin acid gastric, care este acid clorhidric! Plus ca este si bila (fiere)!

Răspuns utilizator avertizat
| madalinutza a răspuns:

Pentru ca sunt resturi de mancarehee hee

| Alexandra. a răspuns:

De ce trebuia sa pui o intrebare atat de scrboasa? Asta ma intreb eu... Mi s-a facut rau.laughing:-&

| onuțadeea a răspuns (pentru Alexandra.):

Decât să dai un asemenea răspuns eronat, mai bine taci! O fi și ea curioasă, că și eu eram in copilărie! Dacă n-ai chef să-i răspunzi la întrebare, nu mai răspunde!

| Catalion a răspuns:

Pentru ca e mancare partial digerata.

| death a răspuns:

Pentru că este o amestecătură de mâncare şi sucuri gastrice fermentate, în plină reacţie chimică. A ce te aşteptai să miroasă? A trandafiri?

| ILied a răspuns:

Pentru ca in stomac cand te misti, se amesteca. Si daca versi, versi tot ce e in stomac. Adica toate cele amestecate.

| RoberT_2406 a răspuns:

Pentru ca voma este mancare semi-digerata, care are o cantitate foarte mare de acid gastric. De fapt mirosul pe care il simti e datorat in mare parte acidului gastric.

| CreepyCrow a răspuns:

Pentru ca ai pus o intrebare penibilalaughing

| cssmirel a răspuns:

Ca e mancare aproape digerata

| EBE a răspuns:

Pentru ca e vomalaughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da căcatu' oare de ce pute? rolling eyes

| CrowUp a răspuns:

Pentru ca in burta se formeaza un acid care formateaza cum sa zic.adika o face moale.si mancarea de nu ramanae intreaga si + ca acidul acela inoame de la prima picatura pentru a intra in vene ca sa hraneasca creierul picoarele etc.si gand se zguduie in timpul formatari totul iese pe dos si pentru ca nu e bun pentru ca iese pe dos iese afara care este impins de un fel de acid si fiind ca in burta miroase oricum urat de acolo se mai trage

| KillAWolf a răspuns:

Deoarece contine suc gastric, si tot ce ai mancat inainte de a iesi afarabig grin

| onuțadeea a răspuns:

Ma nu stiu care e cauza dar iti zic sincer ca o intrebare ca asta si pe mine ma framanta cand eram mica. avand in vedere ca de fiecare data cand vomam simteam un miros urat. la un moment dat tin minte ca am intrebat-o pe mama. si nici ea n-a stiut care e cauza. mi-a raspuns doar

"pentru ca e ca un fel de **** dar atat ca il elimini pe gura si nu pe fund"

| onuțadeea a răspuns:

Ma nu stiu care e cauza dar iti zic sincer ca o intrebare ca asta si pe mine ma framanta cand eram mica. avand in vedere ca de fiecare data cand vomitam simteam un miros neplacut. la un moment dat tin minte ca am intrebat-o pe mama. si nici ea n-a stiut care e cauza. mi-a raspuns doar

"pentru ca e ca un fel de rahat, dar atat ca il elimini pe gura si nu pe fund

| onuțadeea a răspuns:

Ei bine, cred că am găsit răspunsul la această întrebare care poate ne frământă pe mulți. Am citit recent pe Internet că vinovat de mirosul neplăcut al vomei este ACIDUL BUTIRIC, care e obținut printr-un procedeu numit "lipoliză", ce presupune transformarea grăsimilor din anumite alimente în acizi grași. Un exemplu de acid gras prezent în vomă este acidul butiric. El e singurul responsabil pentru gustul acru și mirosul neplăcut al vomei. Acest acid se mai găsește în untul alterat, parmezan, lapte de oaie sau de capră. Ce-i drept în cantități destul de mici, dar se găsește! Sper că ți-am fost de ajutor!