| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp...ma durea foarte tare maseaua.Am decis sa merg la dentistul de la scoala care mi-a zis ca trebuie sa-mi scoata maseaua deoarece caria mi-a afectat radacina, dar prima data trebuie sa-mi fac o testare la anestezie(care am auzit ca este destul de scumpa). M-am hotarat sa merg la alt dentist care mi-a zis ca maseaua mea poate fii tratata. Mi-a pus un pansament calmant care si-a facut foarte bine efectul.Nu am mai avut probleme cu maseaua, iar dupa 2 zile am revenit si mi-a zis ca trebuie sa fac un tratament timp de o saptamana pentru a-mi omori nervul si din 2 in 2 zile sa merg la ea sa imi schimbe pansamentul, iar dupa ce termin tratamentul imi va pune plomba.Chestia nasoala este ca pentru pansamentul care mi la pus pentru calmarea durerii am platit 10 lei, iar pentru fiecare pansament in parte [din tratament] care mi-l pune pentru a-mi omori nervul trebuie sa platesc 20 de lei (adica 60 lei pentru 3 pansamente)+ banii pentru plomba.Nu vi se pare prea mult? mie sincer da. E normal? Asa e mereu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E chiar ieftin. Din pacate, tratamentele stomatologice sunt foarte scumpe si greu de acoperit.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Da tratamentele dentare sunt foarte scumpe, dar voi scolarii aveti gratuitate la tratament daca v-ati ales un medic de familie dentist si v-ati inscris la el. Daca nu ai facut-o inca, sa o faci.Intreaba dentistul la care mergi acum daca mai primeste elevi ca medic de familie. Poate asa scapi mai ieftin. Daca nu, atunci poate data viitoare.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Tratamentul e scump, dar daca iti salveaza maseaua merita.

| JennyBerry a răspuns:

Nu este mult deloc. Extractia pluriradiculara ( dinte ce prezinta mai mult decat o radacina ) are costul fix de 50 de lei noi. Plomba este analoga cu extractia, acelasi pret. Tratarea maselelor la fel, 50 de lei [ indiferent ca e masea sau dinte ]. Eu, spre deosebire de tine nu am platit cate 10 lei pentru fiecare pansament ci totul la finalul tratamentului. Prima masea mi-am tratat-o in clasa a7a cu medicament pentru ca imi era frica de anestezie, apoi au urmat si celelalte tinand cont de precedenta, asa ca am urmat sfatul intelept al stomatologului, si durerile au fost reduse 100 %. Mi se pare putin neverosimil ce-mi spui tu, in legatra cu plata. Sa stii ca toate cabinetele medicale au aceleasi tarife; cel putin in Bacau. Este bine sa consulti mai multi medici dar sa-ti alegi unul cu mana usoara, eu de 5 ani incoace consult doar unul singur, in paralel cu altul recomandat tot de medicul meu personal.
Sper ca ti-am putut fii de folos. Pa

| albastrel a răspuns:

Hmm... sincer mi se pare ca iti ia prea mult.Eu pana la 18 ani am fost la dentistul parintilor si pentru ca eram minora nu plateam nimic, iar acum cateva luni am avut o problema cu un dinte si pentru 3 sedinte mi-a luat 50 de lei.La prima sedinta mi-a curatat dintele, mi-a pus un pansament, apoi am mai fost o data pentru a-mi schimba pansamentul si ultima data pentru a-mi pune plomba definitiva.si dupa cum ti-am spus am platit doar 50 de lei happy. bafta!

| johnny_1840 a răspuns:

DA si eu cred ca e cam mult si profita de tine! acum e discutabila treaba, poate te-ai dus la o clinica privata si normal asa e pretul.