| Paincr a întrebat:

m-a durut maseaua si am fost la dentistul de la scoala, mi-a facut gaura intr-un dinte si a pus otrava sa-mi omoare nervul, nu mi-am pus plomba de 3-4 luni iar acum am puroi, maine trebuie sa merg la un dentist, o sa ma doara cand imi face puroiu si imi pune plomba? puroiu il am la gingie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denis470 a răspuns:

O sa te doara putin cand iti scoate puroiul dar daca iti face anestezie nu o sa te doara deloc, iar la plomba o sa iti pileasca dintele putin dupa care pune pasta aia pentru plomba si o pune in gaura din dinte.Nimic mai mult.

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mai bine iti scoate maseaua, parerea mea. Normal asa se intampla daca ai stat cu 'otrava' mai mult de doua saptamani, maseaua aia ii 'condamnata'.
Si daca nu ti-o scoate si ti-o trateaza si pune plomba, peste cel mult 10 ani tot o sa trebuiasca sa-ti faca o lucrare - 'punte' - intre cele doua masele invecinate, sa-ti puna coroana la cele trei masele, ca altfel cele doua masele sanatoase o sa o 'apase' pe cea dintre ele pana o fac praf. Daca ti-o scoti acum, atunci este posibil ca cele doua invecinate sa 'umple' golul.

| R3Y a răspuns:

Extractie scrie pe ea deoarece nai consultat un stomatolog particular care stie ce face... asa ca daca nai tratato si ai tinuto asa 4 luni cam cravsad