Întrebare recomandată | AlexKx a întrebat:

De ceva timp nu ma mai pot concentra la lectii, la teme. Pur si simplu, deschid un caiet si nu ma pot concentra la acel lucru. Pana acum eram un elev de 8 - 9 si acum 5 - 6. Si nu pot sa ma concentrez sa retin lucrurile de la scoala. Ce imi sugerati sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| puppetmaster a răspuns:

Cand eram mica aveam si eu probleme din astea si parintii m-au dus la psiholog(si nu, nu te fac nebun si nici eu n-am fost big grin)

| Jolenne a răspuns:

Probabil eşti stresat, sau ai ceva pe cap. Se poate ca pe tine să nu te deranjeze ceva în mod special, dar în subconştientul tău să existe o problemă mai veche care să te împiedice din teme şi învăţat.
Gândeşte-te bine la ce ar putea fi şi dacă nu reuşeşti, poţi merge la psiholog. El te-ar putea ajuta, chiar ţi-ar putea aplica o şedinţă de hipnoză pentru a găsi problema care ţi se ascunde în subconştient.
Mai am şi eu perioade de genul acesta. Numai că în acele perioade se acumulează foarte mult stres, ori există o doză prea mare de fericire ca să mă pot concentra... Ori pur şi simplu este ceva ce îmi distrage atenţia.
Fiecare este diferit, iar tratamentul este la fel de diferit.

| Señor1ta a răspuns:

Totul ţine de psihic, te gândeşti acolo unde vrei să te gândeşti, îţi sugerez să iei nişte pastile pentru memorie, nu o zic pentru că nu ai ţine minte, ci pentru a-ţi stimula memoria şi concentrarea

| differntlife a răspuns:

La fel patesc eu si am bacul anul asta si admiterea la facultate. asa ca mama mi-a dat sa iau magneziu. sunt niste pastile albe asa lucioase. iau cate 2 pe zi. nu stiu cum sa iti spun dar imi da o energie fantastica si eu aproape nu mananc nimic laughing sipe langa asta acum pot retine lectiile doar citind o singura data. si cu somnul pot sa spun cu mana pe inima ca stau prost rau laughing)
sau mai este o posibilitate sa aiprobleme cu ochii si astfel nu poti sa te concentrezi prea bine.

| AlicEcila a răspuns:

Sa te duci la un pshiholog. big grin

| LoD a răspuns:

Te sfatuiesc sa iei medicamentul Mentat, este tratament naturist si ajuta Foarte mult. si eu eram la fel. si m-a ajutat foarte mult! Bafta la invatat!

| tutucaca a răspuns:

Poate ai apucat alcoolul sau altceva mai rau, pentru asta mai pritene