| Raymonte a întrebat:

De ceva vreme (2 ani) am stari de depresie care vin si pleaca si anxietate, uneori ma simt bine, uneori ma simt ca si cum as fi la pamant.De ceva vreme ma gandeam sa merg la un psiholog sau terapeut dar uneori ma simt ok desi in mintea mea am ganduri negre, uneori ma gandesc ca poate nu o sa primesc diagnostic. Avand anxietate gandindu-ma la ideea sa ma duc la psiholog sau terapeut imi vine sa nu ma mai duc desi am primit atat de mult feedback de la prieteni ca am nevoie de terapie dar uneori ma gandesc ca daca ma duc o sa ma simt mai bine si nu o sa mai pot sa commit.Nu stiu cum ar fi prima data, daca iti pun ei intrebari sau trebuie sa zici tu ce ai pe suflet dar sigur as intra in panica si o sa uit tot.Ar trebui sa ma duc la terapie sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Din experientele mele indelungate cu aceste stari iti pot spune un singur lucru psihologul nu ajuta mai deloc si in plus ai nevoie de o punga mare de banuti pe care ii dai la inceput pe 1 sedinta/saptamana!
Am facut cred 20-30 de sedinte cu asa zisi psihologi acreditati cu diplome ca abia inapeau pe perete, ma simteam bine pe moment apoi iarasi aparea starea de rau.
Deci sfatul meu este sa mergi la un psihiatru bun, tratamentul se face pe o perioada de minim 6 luni si maxim 1 an de zile, la inceput e mai greu in functie de organism ca te vei simti rau poate cateva zile dar apoi o sa vezi daca tratamentul este bun si nimerit cat de bine te vei simti, practic vei fi ca inainte de aceste episoade, si depresia si anxietatea din punctul meu de vedere nu trebuiesc lasate la voia intamplarii ce trebuiesc tratate de la primele simptome, caci si ele se pot cumva "croniciza".
Banii dati la psiholog sunt bani aruncati crede-ma pe cuvant, chiar daca unii spun ca la psiholog trebuie sa mergi probabil nu au fost in viata lor acolo.
Vreau sa vad un singur om care sufera de depresie severa si anxietate care s-a vindecat cu vorbe!
Stii care e prostia noastra ca le facem bani multi psihologilor astora care au o facultate de doar 3 ani le dam bani cu sacul cand noi depresivii avem un deficit de serotonina, dopamina etc in creier, deci platim bani unor ESCROCI care ne mint ca ne fac bine!
Si astfel faci 5-10-20 de sedinte in care poate dai 200 de lei pe sedinta si vezi la sfarsit ca nu ai niciun rezultat.
Pe cand la psihiatru rezultatele se vad inca dupa primele 2 saptamani.
E alegerea ta ce faci eu ti-am zis adevarul din traite nu din ce scriu unii pe bloguri!
Numai sa gasesti un psihiatru bun!

| Raymonte explică (pentru Simpatic):

Sincer anxietate am de mut timp dar acum a devit mai rau depresie nu stiu sigur dar am avut niste simptome, ar fi majora pana acum m-am gandit sa ma duc dar parinti au spus ca ma duc dar din bani mei considera ca zic prostii de cand eram mica lumea ma facea timida si daca se obs mai devreme nu ajungeam asa faza e ca daca ma duc la psihiatru nu stiu cum ar trebui sa decurga conversatia sau daca o sa ma intrebe de selfh.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă ceai verde. Citește Biblia. Roagă-te.

| Raymonte explică (pentru anonim_4396):

Sper ca glumesti...