| MARIA_8677 a întrebat:

De ceva vreme sunt foarte stresata. Cel mai mult ma deranjeaza ca nu pot sa dorm noaptea deloc, iar ziua cand ma trezesc la scoala sunt foarte obosita si cateodata nici nu merg. Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vezi ce te streseaza si rezolva situatia. Aminteste-ti intotdeauna ca scoala este pe primul loc. Daca nu reusesti singura, apeleaza la un psiholog.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Cauta si afla cat mai repede ce anume te streseaza, proceseaza-l, rationalizeaza-l si gaseste-i solutii. Poate fi o cauza psihologica, de care probabil ca te vei putea ocupa singura cu putin efort, insa daca acea cauza e fiziologica, din nou, trebuie s-o depistezi s-o clarifici si dupa caz sa ceri ajutorul unui medic/specialist, in caz de dubiu.

| ELLSSA a răspuns:

Sa iti reglezi programul de somn.Incearca sa dormi noaptea macar 6-7 ore daca nu reusesti 8 ore cum este si normal.
Si totusi mergi la scoala oricat de obosita ai fi.

| Andreea6031 a răspuns:

Incearca sa diminuezi efectul factorilor care te streseaza cu ajutorul plimbarilor in natura, ascultarea unei muzici bune, relaxante, nu rock, care mai mult agita. Ar trebui sa iti cauti un hobby, care sa te ajute sa scapi de probleme. De exemplu, eu cant pentru a ma relaxa si chiar ma ajuta. Oboseala poate fi pusa si pe seama asteniei, mai ales dupa o iarna in care au lipsit fructele si legumele care sa ne alimenteze cu vitamine. Ar trebui sa vorbesti cu doctorul de familie si sa ii ceri unele sfaturi in legatura cu starea ta. Poate ar fi indicat si sa iti faci niste analize.

| MrWrestleMania a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Ar fi bine, cand ai timp liber, sa iei o carte si sa citesti. Sau sa asculti muzica. Daca nu merge du-te la un medic.