| teamdracomalfoy a întrebat:

Deci...incep prin a spune ca sunt foarte stresata...sad sunt in clasa a 7a, nu ma înțeleg bine cu colegii, nu ma suporta nimeni, nu am prieteni, dar in schimb am o familie care ma iubeste, am note bune si sunt sănătoasă.
Ceea ce vreau sa intreb este: Cum pot scapa de stres? De vreo doua saptamani sunt stresata încontinuu...Ba cu pandemia, ba cu plecarea tatalui meu (este sofer de tir), iar acum a inceput scoala si am multe de facut. Merg la scoala in fiecare zi, nu fac online deloc. Ma enervează si colegii (bullying non-stop) si profesorii deja ne-au dat teme...asta e, nu-i bai.
Faza e ca nici nu ma odihnesc bine noaptea.
Si cum pot sa nu ma mai stresez atat cu școala? Adică sa-mi organizez si timpul mai bine si sa nu mai bag in seama insultele colegilor? Adica s-au gandit ai mei sa ma mute si la alta școală pana la urma, dar..meh... Si cum as putea sa dorm mai bine noaptea? Adica daca ma pun in pat la 22 ma ia somnul pe la 23, dar ma trezesc si devreme, ca asta e si ma mai trezesc si pe timpul noptii. Daca ma pun in pat la 12 noaptea, adorm si la 2, dar nu mai mai trezesc pana dimineața. Deci eu dorm cam 5-7 ore pe noapte, depinde...
Repet, NU am probleme de sanatate. E doar stresul, simt ca ma stresez prea rau.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Tu știi cel mai bine dacă merită sau nu să te transferi și dacă crezi că te poate ajuta, de ce nu? Poate de asta ai nevoie.
Și eu am urât generala din ficați și la liceu se schimbă multe
Trebuie să te obișnuiești cu toate categoriile de profesori. Care e motivul stresului, întreabă-te asta.
Notele? Media 5-8 din câte știu era 25% practic nu prea te ajută, dacă iei o notă mică nu e vreo tragedie, mai ales că ai zis că ai părinți înțelegători.
Evaluarea națională? E un examen foarte ușor, dacă spui că ai note bune și înveți, nu ai de ce să îți faci griji. Prieteni sunt destul de sigură că îți vei face la liceu când veți fi cu toții mai maturi decât înainte. Poți încerca o altă activitate socială ( de tip voluntariat )dacă vrei să mai cunoști posibili prieteni, nu știu cum se țin în contextul actual... și la cum te stresezi tu din orice poate nu e cea mai bună idee.
Tatăl tău te iubește și te susține și asta contează mult. Înțeleg că nu e ușor, dar tu știi că și pentru tine pleacă, vă veți revedea oricum plus că există tehnologie să vorbiți.
Pandemia hmm important e să respecți regulile de igienă atât. Nu e cazul să fii paranoica, încearcă să faci ce trebuie și mai elimini din posibilitatea de a lua.
Și eu am avut o perioadă cu insomnii acum niște ani. Poți încerca valeriană ( e o plantă nu are ce rău să îți facă ) : pastile sau știu că e un sirop de îl pui în ceai si mai poți încerca ceai pentru somn. Elimină sucurile ( mai ales cele cu cofeină ), cafea presupun că nu bei, dar dacă da renunță și la ea.
Acum cu organizatul timpului încearcă metoda bullet journal, e foarte utilă. Iar insultele colegilor... trebuie să înțelegi că tu le lași să te atingă, insultele lor nu spun absolut nimic despre tine, spun doar despre frustrarea lor de " persoane cool ".
Poți încerca și să vorbești cu un psiholog, pentru a te descărca ( nu e absolut nimic în neregulă la mersul la psiholog )
Ești fană Harry Potter, super ^^

| teamdracomalfoy explică (pentru zurick):

Mulțumesc mult, cred ca raspunsul acesta m-a ajutat foarte multlaughing O zi frumoasa!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred că ți-ar face bine să te apuci de un sport, te vei simți altfel, te obosește și te ajută să dormi mai ușor și poate acolo cunoști oameni noi și-ți faci niște prieteni, dacă îți faci un grupuleț în afara școlii n-o să-ți mai pese atât de ăia de la școala. Copiii sunt răi la vârsta asta, nu-ți bate capu, n-o să fie mereu așa

| Sofer a răspuns:

Dacă te gândești la un lucru ce nu îl poți face, apare stresul. Lasă gândurile la o parte ca vei reuși.