| IoanaMra a întrebat:

De ceva vreme, toata pielea imi e crapata si foarte uscata, fac dus seara de seara sau maxim tot la 2 seri si ma dau cu crema... dar degeaba! E foarte naspa senzatia de hartie... Stiti voi vreo crema sau ceva?, dar vreau preparat in casa pentru ca sunt mai sanatoase. Sau dati'mi absolut orice, e disperare deja! crying Fundita! big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Un aspect important al tratamentului consta in identificarea si contracararea oricarui factor ce ar putea contribui la aparitia acestor afectiuni. In mod normal se considera ca umidifierea tegumentelor ar trebui sa rezolve problema. Totusi, apa singura (in special apa calda) poate chiar agrava problema prin indepartarea uleiurilor naturale protective. Apa calda, cu sapun indeparteaza foarte mult uleiurile naturale. Insa, umidifierea tegumentelor urmata de aplicarea unei creme emoliente aduce mari avantaje acestora. Uleiurile din creme ajuta la mentinerea apei in stratum corneum facand astfel pielea mai moale, fina si mai putin predispusa riscului de deshidratare, fisurare si pruriginizare. Este recomandata cresterea gradului de umiditate in casa sau la locul de munca. Adaugarea unui umidificator in sistemul de incalzire al locuintei se poate dovedi foarte utila. Mai multe detalii despre tratament si remedii naturiste gasesti aici: http://www.i-medic.ro/boli/pielea-uscata-sau-xerodermia

| Minnie a răspuns:

Elmiplant - Lotiune de corp pentru piele foarte uscata, e intr-un ambalaj alb cu capac roz si costa 10-12 lei, este foarte buna si eficienta.

| dacia63 a răspuns:

Buna,
ai incercat cu diverse creme, de ce nu incerci cu un ulei de corp?
(baby johnson de exemplu)

| Laryyy97 a răspuns:

Buna Maria!
probabil si apa pe care o folosesti este prea dura si iti afecteaza pielea... poti folosi orice crema pe care scrie,, intens moisture'' pentru ca astea iti hidrateaza intens pielea! sper ca ti-am fost de folos!big grin

| Yocoo a răspuns:

Incearca o crema cu aloe vera.winking