| alicia2000 a întrebat:

mama mea are calcaiele foarte uscate si crapate si o dor foarte tare. mi-ar putea spune cineva o crema buna sau ceva cu care sa inlature pielea uscata si crapata de pe calcaie? dau fundita! multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Crapaturi adanci in pielea calcaielor, dureroase si predispuse la sangerare. Poate fi vorba de o infectie fungica sau de o ingrosare a pielii, din cauza incaltamintei nepotrivite ca marime sau montura. Apar si dupa instalarea menopauzei. Se pot folosi produse cosmetice speciale, cu puternic efect hidratant si cicatrizant. Se poate preveni prin igiena atenta a picioarelor si folosirea unei pudre antifungice. Incaltaminte adecvata, purtarea de sosete si dresuri.
Poate sa incerce crema asta http://www.naturaplant.ro/produse/4972/refer_crema_pentru_calcaie_crapate dar sa nu uitam de cremele de la Scholl care am inteles ca sunt foarte bune!
Se gasesc in farmacii. Sanatate!

5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Sa tina seara picioarele in apa calda cu sare, sa frece calcaiele cu o piatra ponce si apoi sa unga calcaiele cu ulei de masline, vitA uleioasa si alternativ cu unguent de galbenele si propolis. Peste noapte incalta o pereche de sosete din bumbac100%.Incaltamintea de iarna pe care o poarta sa fie din piele.

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
la fel avea si mama mea, dar i-am comandat un spary de la AVON, mi la recomandat cineva si chiar a functionat, nu mai stiu exact cum se numeste, uita-te intr-un catalog ca sigur il gasesti, e ceva spray pentru picioare! si sa stea in apa cat poate de calda, cu sare, asta o so ajute! si daca poti comanda-i si acel spray, chiar e foarte bun!

Răspuns utilizator avertizat
| oo3 a răspuns:

Buna si eu am avut aceiasi problema ca si mama ta si mam tratat cu grasime de gaina;; sa nu crezi ca e vrajeala;; mie mi-a trecut in doar o satamana si jumatate.

| Miru2004 a răspuns:

Buna, si tatal meu are asa si si-a luat de la farmacia veterinara e solutie, dar daca ii ceri isi da farmacista seama sau sa stea cu picioarele in apa fierbinte cu sare. Sper sa te fi ajutat si succes la indepartat crapaturile calcaielor.