| OanaG a întrebat:

De ceva vreme tot intalnesc oameni care se plang de dureri de cap, de oase, articulatii etc. Cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probleme gen: (munca-stres, depresie, timpul cand se schimba afecteaza starea de sanatate sau mici dureri care le pot intampina, sau vreo boala grava).

| 0vidius a răspuns:

Durerile de oase si articulatii sunt cauzate de obicei de reumatism boala care este Meteorodependenta adica se manifecta(apare durerea) atunci cand sunt schimbari climatice adica toamna primavara " cand se schimba vremea". Durerile de cap au o groaza de factori declansatori dar cel mai des intalnit ar fi stresul-romanii sunt un popor supus unui stres continu. Sau tu te referi cumva la prevalenta(cat de des intalnesti boala la o populatie)? Iar cauza ar fi nivelul de trai(la noi e scazut) imbatranirea populatiei, educatia, sistemul sanitar subfinantat si intoxicarea continua la care suntem supusi(alimentatia proasta E-uri, noxe, tutun, alcool, radiatii si muuuulte altele) funda?

| MihaelaDart a răspuns:

Nu conteaza varsta pe care o ai, asta din ce am citit din comentariile de pe acum se refera numai la batrani. Totul este de la stresul cotidian, suparari, schimbarea vremii, altii sunt bolnavi din " n" cauze... Eu am 30 de ani si am probleme cu oasele cand e schimbare de vreme, asta se numeste ca am reumatism, mostenit din familie, nu exista tratament pentru asa ceva, ci doar iti amelioreaza durerile sa treci de exemplu peste vremea rece.

| LexieG a răspuns:

Din cauza ca nu fac suficienta miscare, sunt in varsta, sunt mereu stresati, lipsa de calciu si magneziu din organism(pentru duresri de oase), necesitatea ochelarilor sau vizionarea excesiva a calculatorului si televizorului(pentru cap) si pentru articulatii lipsa de miscare si varsta

| francesca89 a răspuns:

Pai daca e in ultima vreme,poate fi si din cauza schimbarii sezonului,dureri de cap,de oase,somnolenta,depresie, se numeste astenie, si vine odata cu sfarsitul verii

| KyssOana a răspuns:

Sunt bolnavi, batrani sau din cauza stresului lol

| Casandra a răspuns:

Depinde si de varsta, dar aceste chestii se pot intampla si din cauza lipsei de calciu.Multi oameni isi iau analizele pentru lipsa de calciu, dar analizele sunt facute la sange.Sangele are mereu calciu,pentru ca si-l trage din oase, iar oasele raman fara calciu, si apar diferite probleme.Lipsa de calciu creaza si o pofta de mancare.
ATENTIE! Calciul NU creaza pofta de mancare.El da organismului ceea ce ii trebuie si scade pofta de mancare.Ai pofta de mancare cand ai lipsa, pentru ca organismul cere, pentru asi lua ce-i trebuie din alimente.
Cand ai lipsa de calciu ai problemele din intrebarea ta +multe altele.

| LifeInPink a răspuns:

Depinde de fiecare om. nu toti sunt la fel

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Cernobalul e de vina!