| CristiDumi a întrebat:

Salutare!

Trebuie sa-mi fac ochelari, am miopie si mi-a zis doctorul sa-mi iau lentile si pentru calculator. Si vreau sa-mi iau ceva de calitate, simt ca am ochii sensibili, lacrimeaza des si ma dor si la lumina, sunt primii ochelari si am citit ca lentilele conteaza mult. cei care purtati ochelari, ce lentile aveti?
Si ce rame? ca si alea conteaza, varumeo isi rupe ochelarii de doua ori pe an si are 23 de ani, nici eu nu sunt foarte atent, vreau ceva rezistent.
Am auzit de hoya, zeiss si essilor, e diferenta intre ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu am rame din titaniu, din alea care se indoie si nu patesc nimic, iar lentilele nu sunt nimic special, doar cu antireflex care sa ajute la calculator

cam asa arata

http://3.bp.blogspot.com/......etal+3.jpg

lentilele sunt din plastic deci nici aici pericol sa se sparga.

| PeFuga a răspuns:

Daca ai ochii sensibili la lumina, incearca lentile heliomate. Acestea se intuneca atunci cand sunt expuse la lumina naturala si protejeaza ochii. Eu am asa si sincer consider ca a fost o investitie buna! M-a scapat de dureri de cap... la propriu.