| Jigokunokishi a întrebat:

De doua saptamani temperatura mea e cam 37, 4. Am fost la doctor si mi-a scris antibiotice tari, pentru gat, paracetamol si alte alea, insa febra tot atat a ramas. E normal sa fie temperatura corpului atat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Febra reprezinta cresterea temperaturii peste 38 grade Celsius, masurata rectal.
Temperatura normala a corpului variaza de la persoana la persoana, de la ora la ora sau de la o metoda de masurare la alta(rectal, axial, oral, in ureche).
Temperatura normala medie este de 37°C. Temperatura normala a corpului variaza de la 36°C la 37, 8°C, iar in functie de orele zilei poate avea valori de 36, 1°C intre 2-4 a.m. sau 37, 2°C intre 6-10p.m.(vezi in sursa: https://www.parinti.com/......l-152.html )

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu e normal ia si tu nurofen sa vezi cum scade.

| PainTech a răspuns:

Nu e normala febra asa mare cand iei antibiotice. Eu zic sa te duci cat mai repede la un doctor bun

| BuLaNNNeL a răspuns:

37,4 e mare? 37 e normală. Pentru ce iei antibiotice?

| Mateiu a răspuns:

Numai un medic e in masura sa-ti dea un raspuns bun!