| Andreea249 a întrebat:

Buna TPU.
Acum vreo 2 săptămâni, pe 23 am avut febra, am luat paracetamol, simțeam ca mi-e ba frig, ba cald, transpiram foarte mult in pătura, când mergeam la baie sau ieșeam din camera mi-era foarte frig, in interiorul corpului simțeau frigul acela și tremuram toată. Apoi a început sa ma usture nasul, sa ma doară gâtul. Am luat pastile de gât, Parasinus, paracetamol, mi-a trecut febra după o zi, ma simțeam mai bine, dar încă ma durea gâtul, capul și ma ustura nasul. Cu timpul am observat ca nu mai am miros. De azi dimineața, când respir, ma ustura nasul și simt in nas un miros de fum, ceva de genul ca atunci când stai foarte mult in praf sau inspiri fum și te ustura nasul. Ar putea fi covid? Ce anume sa fac sa nu mai simt acel miros in nas toxic de fum, este foarte aiurea. Nu vreau sa apelez la doctorii sau medicul de familie și sa ma trimită sa fac testul covid. Temperatura mi-am luat-o azi la munca și am 36, 2. Deci e ok. Ce sa fac? Ați trecut prin asta vreodată? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca nu vrei sa suni la medicul de familie atunci stai acasa si asta e. Da ai covid si mirosul ala e un simptom pe care multi altii il au, unii chiar il au dupa ce se vindeca. Sunt oameni care de cateva luni tot miros carne putrezita in nas din cauza covidului. Fa gargara cu sare, nu mai lua atatea medicamente ca nu mori ba chiar faci mai rau, mananca bine

| InOrOut a răspuns (pentru anonim_4396):

"Da ai covid" - de unde pana mea sti tu asta? si eu pot sa-ti spun ca ai sida. Poate e racita tare, e iarna acum, poate are gripa. Poate are ebola.

| anonim_4396 a răspuns (pentru InOrOut):

Pai tie poti sa iti spun sigur ca esti prost la cap. De cate ori ai mai auzit o persoana sa isi piarda gustul

| InOrOut a răspuns (pentru anonim_4396):

A zis mirosul nu gustul, nici nu ai citit tot happy cap de covid ce esti

| InOrOut a răspuns:

Daca umbli dezbracata normal ca te racesti.

| InOrOut a răspuns (pentru InOrOut):

Si eu pot sa ies in frig in chiloti si sa stau 3 ore in frig si sa am simptomele covidului si n-am intrat in contact cu nimeni. E raceala banala.