| dakota_7008 a întrebat:

De doua zile am niste mici semne de raceala: durere in gat, tuse, nas infundat. Nu pare grav si am luat deocamdata Nurofen + Strepsils. Totusi, cu toata nebunia asta din media, ma ingrijorez putin - am citit ca gripa porcina are aceleasi semne ca si gripa normala. Desi pana acum nu am febra, greata etc... cine stie? As putea sa merg la medic sa-mi fac un test? Unde sa merg si ce fel de test se va face? Ma va lua cineva in serios chiar daca nu am semne f grave de gripa si mai mult de raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ai fost in Mexic, nu aveai de unde sa o iei, asa ca cel mai bun test este acesta. Nu poti avea o boala contagioasa daca nu ai venit in contact cu material infectant.

| mioara a răspuns:

Ceaiul din flori de soc, menta si coada soricelului va poate scadea febra si atenua durerile.Calmati congestia prin inhalatii parfumate cu cateva picaturi de ulei de arbore de ceai sau de eucalipt. Oscillococcinum ca remediu general

| Ben. a răspuns:

Ai fost in mexic sau ai luat contact q cineva care a venit de acolo? dc nu, stai linistita. ia un paracetamol si bea un ceai.maine o sa fii k 9

| jani a răspuns:

La inceput a fost gaina dupa care nu a venit oul ci a venit porcul.Asa ca daca focosu e in Mexico acum e doar chestiune de timp saajunga in romania porci sunt cam vreo 24 de milioane in tara asa ca ne lipseste doar gripa.Sa ai grija ca nu se stie. Daca ar fi fost focosul in Italia Spania sau Franta ar fi clar dar deocamdata daca nu ai prieteni care sa faca trafic de stupefiante care vin din Cuba prin Mexico nu trebuie sa-ti faci griji mari asa ca parerea mea e ca un paracetamol si o baie fierbinte s-ar putea sa-ti ajunga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deocamdata nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. daca faci temperatura trebuie sa mergi urgent la medic si cu siguranta vei fi luat/a in seama.am auzit ca acest virus se manifesta si prin dureri musculare.sanatate! pa

| curioasa a răspuns:

Eu iti recomand tinctura de echinacea cate 30 picaturi in putina apa de 3 ori pe zi inainte de fiecare masa.La mine are intotdeauna efect, dar eu am in casa mereu si cum simt ceva imediat iau. Uneori e de ajuns doar o data.